Język / Language :
Społeczność:
    

O nas    Aktualności    Wystawy    Edukacja    Wydarzenia    Kontakt
30 Stycznia 4

Data publikacji: 25.09.2012, 09:23

Główna siedziba Fabryki Sztuk – w Tczewie, przy ul. 30 Stycznia 4 – mieści się w zabytkowych budynkach pofabrycznych z II połowy XIX w. Zbudowane w roku 1883 stanowiły pierwotnie siedzibę Fabryki Wyrobów Metalowych Emila Kelcha. W 1921 r. władze niepodległej Polski utworzyły w jej miejsce Wytwórnię Wyrobów Metalowych „Arkona”. Podczas II wojny światowej na terenie fabryki znajdował się obóz przejściowy dla polskich wysiedleńców, a od 1942 r. zakład produkujący wyposażanie na potrzeby wojskowe. Po wojnie w fabryce została uruchomiona produkcja gazomierzy oraz sprzętu gospodarstwa domowego.
Od 1980 r. ten unikatowy zabytkowy kompleks związany jest z działalnością kulturalną. Do 2004 r. był siedzibą Muzeum Wisły Oddziału Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku – w chwili powstania w latach 80-tych XX w. było to jedyne muzeum rzeki w Polsce, a czwarte na świecie.
Muzeum prowadziło działalność przez ponad 20 lat. Jednakże brak środków finansowych na utrzymanie placówki, wynikający z drastycznych cięć budżetowych w dziedzinie kultury, spowodował postępującą degradację obiektu. W roku 2004 stan zniszczenia był tak duży, że dalsze użytkowanie groziło katastrofą budowlaną. Zaniedbane obiekty przejęło Miasto Tczew. Dzięki funduszom unijnym udało się uratować ten cenny zabytek. Projekt „Centrum wystawienniczo-regionalne dolnej Wisły w Tczewie” stanowił element Programu Rewitalizacji tczewskiej starówki. Trwająca prawie rok modernizacja obiektów zakończyła się w styczniu 2007 r. Obecnie w odnowionych budynkach mieści się Fabryka Sztuk oraz Muzeum Wisły w Tczewie.
Fabryka Sztuk zainaugurowała działalność przy ul. 30 Stycznia 4 22 lutego 2007 r. Inauguracji towarzyszyła wystawa "Oblicza rzeźby" autorstwa artystów z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, ekspozycja haftu kociewskiego połączona z prezentacją warsztatu hafciarskiego, wystawa modeli statków oraz kronik Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej. Uroczystość uświetnił występ Harcerskiej Orkiestry Dętej, uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Tczewie oraz zespołu "Samborowe Dzieci" ze Szkoły Podstawowej nr 10. 24 lutego 2007 r., podczas Dnia Otwartego, można było zwiedzać cały obiekt, zapoznać się z jego historią oraz planami działalności. Odwiedziło nas wówczas 1021 osób.

Odrestaurowane budynki stanowią kompleks dwóch obiektów połączonych dziedzińcem.

Przy ul. 30 Stycznia 4 dysponujemy:
- salą wystawową o powierzchni 208m2,
- salą wystawową o powierzchni 325m2,
- salą konferencyjną,
- pomieszczeniem na spotkania organizacji pozarządowych,
- wielofunkcyjną salą na szkolenia, spotkania, warsztaty, prelekcje,
- pomieszczeniami na warsztaty artystyczne.

Serdecznie zapraszamy na wystawy oraz różnorodne zajęcia edukacyjne i artystyczne.
Wstęp do Fabryki Sztuk oraz udział w propozycjach kulturalnych jest bezpłatny.

Wynajmujemy również sale na zasadach komercyjnych. Informacje: 58 530 44 84.
Czytaj więcej
Ciekawe wydarzenia
Aktualności
W kamienicy przy ul. Podmurnej 15 można zwiedzać wystawę Teresy Maslowskiej i Marka Zagórskiego.
Aktualności
Warsztaty plastyczne dla dzieci i ceramiczne dla dorosłych - to nasze propozycje zajęć edukacyjnych ...
Wystawy
Osiągnięcia sportowe tego utalentowanego polskiego lekkoatlety odzwierciedlą zaprezentowane medale, ...
Aktualności
Tym kim dla odzyskania przez Polskę nieodległości był Józef Piłsudski, tym dla nas, Pomorzan, jest g...
  
Fabryka Sztuk © 2007 - 2020
Projekt dofinansowany ze środków UE ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006