Język / Language :
Społeczność:
    

O nas    Aktualności    Wystawy    Edukacja    Wydarzenia    Kontakt
30 Stycznia 4

Data publikacji: 25.09.2012, 09:23

Główna siedziba Fabryki Sztuk – w Tczewie, przy ul. 30 Stycznia 4 – mieści się w zabytkowych budynkach pofabrycznych z II połowy XIX w. Zbudowane w roku 1883 stanowiły pierwotnie siedzibę Fabryki Wyrobów Metalowych Emila Kelcha. W 1921 r. władze niepodległej Polski utworzyły w jej miejsce Wytwórnię Wyrobów Metalowych „Arkona”. Podczas II wojny światowej na terenie fabryki znajdował się obóz przejściowy dla polskich wysiedleńców, a od 1942 r. zakład produkujący wyposażanie na potrzeby wojskowe. Po wojnie w fabryce została uruchomiona produkcja gazomierzy oraz sprzętu gospodarstwa domowego.
Od 1980 r. ten unikatowy zabytkowy kompleks związany jest z działalnością kulturalną. Do 2004 r. był siedzibą Muzeum Wisły Oddziału Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku – w chwili powstania w latach 80-tych XX w. było to jedyne muzeum rzeki w Polsce, a czwarte na świecie.
Muzeum prowadziło działalność przez ponad 20 lat. Jednakże brak środków finansowych na utrzymanie placówki, wynikający z drastycznych cięć budżetowych w dziedzinie kultury, spowodował postępującą degradację obiektu. W roku 2004 stan zniszczenia był tak duży, że dalsze użytkowanie groziło katastrofą budowlaną. Zaniedbane obiekty przejęło Miasto Tczew. Dzięki funduszom unijnym udało się uratować ten cenny zabytek. Projekt „Centrum wystawienniczo-regionalne dolnej Wisły w Tczewie” stanowił element Programu Rewitalizacji tczewskiej starówki. Trwająca prawie rok modernizacja obiektów zakończyła się w styczniu 2007 r. Obecnie w odnowionych budynkach mieści się Fabryka Sztuk oraz Muzeum Wisły w Tczewie.
Fabryka Sztuk zainaugurowała działalność przy ul. 30 Stycznia 4 22 lutego 2007 r. Inauguracji towarzyszyła wystawa "Oblicza rzeźby" autorstwa artystów z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, ekspozycja haftu kociewskiego połączona z prezentacją warsztatu hafciarskiego, wystawa modeli statków oraz kronik Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej. Uroczystość uświetnił występ Harcerskiej Orkiestry Dętej, uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Tczewie oraz zespołu "Samborowe Dzieci" ze Szkoły Podstawowej nr 10. 24 lutego 2007 r., podczas Dnia Otwartego, można było zwiedzać cały obiekt, zapoznać się z jego historią oraz planami działalności. Odwiedziło nas wówczas 1021 osób.

Odrestaurowane budynki stanowią kompleks dwóch obiektów połączonych dziedzińcem.

Przy ul. 30 Stycznia 4 dysponujemy:
- salą wystawową o powierzchni 208m2,
- salą wystawową o powierzchni 325m2,
- salą konferencyjną,
- pomieszczeniem na spotkania organizacji pozarządowych,
- wielofunkcyjną salą na szkolenia, spotkania, warsztaty, prelekcje,
- pomieszczeniami na warsztaty artystyczne.

Serdecznie zapraszamy na wystawy oraz różnorodne zajęcia edukacyjne i artystyczne.
Wstęp do Fabryki Sztuk oraz udział w propozycjach kulturalnych jest bezpłatny.

Wynajmujemy również sale na zasadach komercyjnych. Informacje: 58 530 44 84.
Czytaj więcej
Ciekawe wydarzenia
Aktualności
Zestawienie naszych wirtualnych przedsięwzięć.
Aktualności
Aktualności
Wystawy
  
Fabryka Sztuk © 2007 - 2020
Projekt dofinansowany ze środków UE ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006