Język / Language :
Społeczność:
    

O nas    Aktualności    Wystawy    Edukacja    Wydarzenia    Kontakt
Podmurna 12 i 15

Data publikacji: 25.09.2012, 09:23

W latach 2010-2011 w zarząd Fabryki Sztuk weszły zabytkowe kamienice przy ulicy Podmurnej 12 i 15 w Tczewie. XIX-wieczne budynki znajdują się w strefie ochrony konserwatorskiej układu urbanistycznego Starego Miasta. Zostały odrestaurowane w ramach projektu „Rewitalizacja Strefy A obszaru zdegradowanego Starego Miasta w Tczewie”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013. Kamieniczki również zostały zaadaptowane na potrzeby działalności kulturalnej i edukacyjnej.

Inauguracja kamienicy przy ul. Podmurnej 12 miała miejsce 21 września 2010 r.
W odnowionym budynku można obejrzeć stałą wystawę pod tytułem „W mieszczańskiej kamienicy”, która obrazuje życie tczewian na przełomie XIX i XX w. Niewątpliwą atrakcję stanowi wyeksponowany fragment oryginalnych, gotyckich murów obronnych, okalających niegdyś Tczew. Ponadto prezentujemy wystawę „Historia rewitalizacji miasta Tczewa”.
Rok później, 29 września 2011 r., otworzyliśmy kamienicę przy ulicy Podmurnej 15. Znajduje się w niej izba pamięci poświęcona lekkoatlecie, mistrzowi olimpijskiemu Kazimierzowi Zimnemu. Zachęcamy również do zapoznania się, za sprawą wystawy "Wielka wojna w małym mieście" z historią bitwy o Tczew z 1807 r., która rozegrała się pomiędzy wojskami pruskimi i napoleońskimi. Co pewien czas zapraszamy na wystawy malarstwa, rysunku, rzeźby tudzież fotografii.

PODMURNA TWOJE MIEJSCE
PODMURNA WYPEŁNIA CZAS

Czytaj więcej
Ciekawe wydarzenia
Aktualności
Aktualności
Zestawienie naszych wirtualnych przedsięwzięć.
Wystawy
Aktualności
  
Fabryka Sztuk © 2007 - 2020
Projekt dofinansowany ze środków UE ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006