Język / Language :
Społeczność:
    

O nas    Aktualności    Wystawy    Edukacja    Wydarzenia    Kontakt
Działalność wydawnicza

Data publikacji: 25.09.2012, 09:31

Od początku funkcjonowania prowadzimy szerokie działania na rzecz zachowania i popularyzacji dziedzictwa kulturowego Tczewa oraz regionu kociewskiego. Jedną z form jest działalność wydawnicza. W naszej bibliotece posiadamy:

"25 lat działalności Nadwiślańskiego Klubu Krajoznawczego TRSOW, pod red. T. Magdziarza i A. Giełdona, Tczew 2016
Publikacja o jednej z najważniejszych organizacji działających w Tczewie. Zawiera informacje o klubie - zarówno działalności, jak i osobach, które go tworzyły i tworzą nadal. Bardzo interesujące są wspomnienia klubowiczów, okraszone fotografiami i licznymi anegdotami.

"Kulisy międzywojennego Tczewa 1920-1939", Józef M. Ziółkowski, Tczew 2015
Publikacja towarzyszy wystawie "20 lat wolności. Tczew 1920-1939" pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Zapoznaje czytelnika z kulisami dwudziestoletniej drogi odbudowy i rozwoju miasta po 148 latach zaborów. Oprócz zagadnień dotyczących życia politycznego, społecznego czy gospodarczego opisuje rozwój kultury polskiej i życie codzienne mieszkańców. Książka zawiera wiele ciekawostek, anegdot oraz zdjęć mało znanych szerszemu odbiorcy.

"Krzyże i kapliczki przydrożne, czyli opowieść o świętych i przestrzeni", Kamila Gillmeister, Tczew 2015
Kapliczki i krzyże przydrożne są charakterystycznym elementem krajobrazu polskiej wsi. Książka opisuje rolę jaką pełniły i pełnią do dzisiaj w społecznościach lokalnych. Jest zarazem próbą uratowania i ocalenia od zapomnienia tych perełek architektury sakralnej. Autorka publikacji otrzymała wyróżnienie na XVI Kościerskich Targach Książki Kaszubskiej i Pomorskiej „COSTERINA 2015” w Konkursie Literatury Pomorskiej, w kategorii „Albumy”.

"Józef Wierzbowski - jeden z wielu ... Dzieje policji tczewskiej w okresie międzywojennym", Józef M. Ziółkowski, Tczew 2013
Publikacja została poświęcona okresowi międzywojennemu w Tczewie, ze szczególnym uwzględnieniem ówczesnej sytuacji społecznej, kulturalnej i gospodarczej. Na tle tej rzeczywistości ukazana została historia powstających struktur policji tczewskiej i losy samych policjantów.

"Myśliwskim tropem ... 65 lat Koła Łowieckiego Szarak w Tczewie", pod red. Józefa M. Ziółkowskiego, Tczew 2013
Publikacja towarzyszyła wystawie "Myśliwskim tropem". Została wydana z okazji 90-lecia Polskiego Związku Łowieckiego i 65-lecia Koła Łowieckiego Szarak w Tczewie

„W Delcie Wisły”, J. M. Ziółkowski, Tczew 2013
Album stanowi kontynuację publikacji „Wzdłuż doliny Wisły”. To fotograficzny opis Tczewa i malowniczych miejscowości, położonych wzdłuż prawego i lewego brzegu królowej polskich rzek, aż do jej ujścia do Bałtyku.
Książka zdobyła III miejsce na XV Kościerskich Targach Książki Kaszubskiej i Pomorskiej „COSTERINA 2014” w Konkursie Literatury Pomorskiej, w kategorii „Albumy”.

„Przeżycia wojenne Polaków”, J. Wrzałkowski, Tczew, 2013
To monografia przedstawiająca przeżycia Tczewian w czasie II wojny światowej. Autor dociera do świadków minionych wydarzeń, do ich rodzin, relacjonuje i spisuje ich wspomnienia.

"Tczew pod okupacją hitlerowską", R. Wiecki, Tczew 2013
Książka przedstawia historię Tczewa i jego mieszkańców od 1 września 1939 aż po rok 1945. Pokazuje nie tylko wielką historię i martyrologię mieszkańców grodu Sambora ale także codzienne życie w okresie okupacji hitlerowskiej. Wyjątkową wartość książki podkreślają niepublikowane dotąd zdjęcia i dokumenty, także pochodzące z archiwów niemieckich.

"Przewodnik po Tczewie i okolicy", K. Ickiewicz, T. Magdziarz, Tczew 2013
Publikacja jest źródłem ciekawych informacji o Tczewie i okolicznych terenach. Mamy nadzieję, że stanie się inspiracją do zwiedzania i odkrywania ich uroków. Drzemie w nich olbrzymi potencjał turystyczny, którego cząstkę pragniemy Państwu przybliżyć.


„Roman Landowski dla Tczewa, Kociewia i Pomorza”, J. M. Ziółkowski, Fabryka Sztuk i Kociewski Kantor Edytorski, Tczew 2012.
Książka jest poświęcona jednemu z najznamienitszych tczewian. Opowiada o życiu i działalności Romana Landowskiego – poety, prozaika, publicysty, a przede wszystkim wielkiego regionalisty, rozmiłowanego w historii, literaturze i etnografii Kociewia.

„Z Forsterami i Cookiem na kraniec świata”, M. Olczak, J. M. Ziółkowski, Wydawnictwo Bernardinum, Pelplin 2011.
Publikacja towarzyszy wystawie historyczno-podróżniczej pod tym samym tytułem. Odnosi się do życia i działalności Jana Reinholda i Jerzego Adama Forsterów, światowej sławy naukowców i podróżników, którzy byli członkami drugiej wyprawy Jamesa Cooka dookoła świata.

„Kapitan James Cook, Jan Reinhold i Jerzy Adam Forsterowie”, M. Olczak, Zakłady Graficzne im. J. Czyżewskiego Sp. z o.o., Tczew 2011.
Ta niezwykła mini-książeczka (4cm/2,5cm) towarzyszy wystawie „Z Forsterami i Cookiem na kraniec świata”. Zawiera krótkie biogramy tych wielkich podróżników, naukowców i odkrywców.

„Mosty obronne na Dolnej Wiśle”, J. M. Ziółkowski, Wydawnictwo Bernardinum, Tczew 2010.
Publikacja przedstawia rys historyczny oraz opis trzech nadwiślańskich mostów obronnych. Uzupełniają ją unikatowe archiwalne zdjęcia oraz interesujące wywiady.


„Tczew 1807. Wielka wojna w małym mieście”, A. Nieuważny, Wydawnictwo Bernardinum, Pelplin 2010. Książka przedstawia jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń w historii Tczewa – bitwę o Tczew z 23 lutego 1807r. z okresu wojny francusko-pruskiej


„Pradzieje Tczewa. Opowieść o tczewskim wzgórzu”, J. M. Ziółkowski, Wydawnictwo Bernardinum, Pelplin 2009.
Publikacja skierowana jest głównie do dzieci. To dydaktyczna kolorowanka z krótkim rysem historycznym przedstawiającym dzieje Tczewa.

„Tajemnice tczewskiej ziemi. Rozmowy z archeologami”, J. M. Ziółkowski, Wydawnictwo Bernardinum, Pelplin 2009.
Książka została ujęta w cykl wywiadów przeprowadzonych przez autora z archeologami na temat dziejów Tczewa i okolicznych terenów od czasów najdawniejszych, aż po wczesne średniowiecze.

„Wzdłuż doliny Wisły”, J. M. Ziółkowski, Wydawnictwo Bernardinum, Pelplin 2009.
Publikacja została wydana z okazji Jubileuszu 750-lecia Miasta Tczewa. Prezentuje miejscowości położone wzdłuż królowej naszych rzek, od Tczewa do Kwidzyna. Album uzupełniają wyjątkowe zdjęcia oraz przepiękna szata graficzna. W 2010r. został doceniony przez jury konkursowe XI Kościerskich Targów Książki Kaszubskiej i Pomorskiej. Autor publikacji otrzymał wyróżnienie w kategorii „książka pomorska”.

„Chwile wspomnień”, pod red. J. M. Ziółkowskiego, Wydawnictwo Bernardinum, Pelplin 2009.
Album został wydany w hołdzie Wielkiemu Polakowi Papieżowi Janowi Pawłowi II. Stanowi zbiór fotografii i wspomnień z osobistych spotkań tczewian z Janem Pawłem II. Towarzyszył wystawie upamiętniającej 4. rocznicę śmierci Papieża Polaka.

„U Andzi i Maćka na Kociewiu”, J. M. Ziółkowski, Wydawnictwo Bernardinum, Pelplin 2008.
Książka w zabawny i przystępny sposób, poprzez krótkie opowiadania ukazujące życie codzienne na Kociewiu, zapoznaje czytelników z gwarą kociewską.


„Tczew. Daty – fakty – wydarzenia. Od osady do współczesności”, J. M. Ziółkowski, Wydawnictwo Bernardinum, Tczew 2008.
Publikacja towarzyszyła wystawie historycznej „Tczew – od osady do współczesności”. Zawiera najważniejsze daty i fakty z historii Tczewa od czasów przedlokacyjnych aż po wydarzenia z okresu po II wojnie światowej.

Niektóre publikacje są w sprzedaży w naszej siedzibie przy ul. 30 Stycznia 4.
Ciekawe wydarzenia
Aktualności
W kamienicy przy ul. Podmurnej 15 można zwiedzać wystawę Teresy Maslowskiej i Marka Zagórskiego.
Aktualności
W lutym prowadzimy nabór do trzeciej edycji Jarmarku Wielkanocnego.
Światowy Dzień Kociewia 2020
Aktualności
O pszczołach podczas Światowego Dnia Kociewia.
  
Fabryka Sztuk © 2007 - 2020
Projekt dofinansowany ze środków UE ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006