Język / Language :
Społeczność:
    

O nas    Aktualności    Wystawy    Edukacja    Wydarzenia    Kontakt
Uporczywy motyw - wystawa rzeźby i rysunku Marka Elsnera

Data publikacji: 01.10.2019, 15:20

Zapraszamy na wystawę rzeźby i rysunku Marka Elsnera pt. „Uporczywy motyw”.

To wystawa kameralnych rzeźb i rysunków, których wspólnym mianownikiem jest powracający na przestrzeni kilku lat kształt, motyw gałęzi, kolca, wynikającego z większej bryły.
Diagnozując przyczynę takiej twórczości, próbuję rozłożyć na części pierwsze moje zainteresowania w dziedzinie rzeźby. Jednym z wyznaczników mojej sztuki może być pewien uniwersalizm kształtu. Chęć znalezienia ponadczasowego nośnika idei. Wypowiedzi artystycznej, która niesie ze sobą jasność przekazu.
Uwielbienie do tradycyjnych, szlachetnych materiałów czy technik też nie jest tu bez znaczenia. Ważny jest jednak kontekst, w który wrzucam te wielogodzinnie opracowywane formy. Odróżniam je tym od prostych obiektów dekoracyjnych, ale nie pozbawiam ich szlifu estetycznego. Lubię harmonię, lubię ład, ale czy w sztuce tylko o to chodzi?
Operowanie tytułami, problemem, ideą, pozwala mi na pewnego rodzaju spersonifikowanie tych obiektów. Nadanie im charakteru, czasem nawet wymuszając zmianę ich interpretacji.
Kameralna skala rzeźb jest swego rodzaju lupą, przyczynkiem do fizycznego zbliżenia się do nich i obejrzenia z bliska. Pozwala to na wykreowanie wielu metaforycznych światów w relatywnie małej przestrzeni.
Marek Elsner

Marek Elsner (ur. w 1982 roku w Gorzowie Wielkopolskim) – absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Gorzowie Wielkopolskim. Studia na Wydziale Rzeźby (obecnie Wydział Rzeźby i Intermediów) Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom w pracowni prof. Sławoja Ostrowskiego w 2008 roku, aneks Ceramika Artystyczna w pracowni prof. Teresy Klaman. Zawodowo związany z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku. Pracuje jako asystent w Pracowni Medalierstwa i Małych Form Rzeźbiarskich na Wydziale Rzeźby i Intermediów. Uczestnik wielu plenerów, indywidualnych i zbiorowych wystaw, projektów artystycznych w kraju i zagranicą. Mieszka i tworzy w Sopocie. Lubi groteskę. Finalista III Triennale Sztuki Pomorskiej w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie w 2019 roku. Dwukrotny laureat „Stypendium Twórczego Marszałka Województwa Pomorskiego w 2011 i 2016 roku.” Dwukrotny laureat „Stypendium Artystycznego i Twórczego Prezydenta Miasta Gorzowa w 2008 i 2016 roku.”

Wernisaż odbędzie się 11 października 2019 r. o godz. 19.00 w kamienicy przy ul. Podmurnej 15 w Tczewie (wejście od ul. Łaziennej).
Wystawa czynna do 23 listopada 2019 r.
Wstęp bezpłatny

wystawa czynna:
poniedziałek - piątek - godz. 8.00-18.00
sobota, niedziela, dni świąteczne - godz. 10.00-16.00
ostatni zwiedzający wpuszczani są pół godziny przed zamknięciem wystawy
Czytaj więcej
Ciekawe wydarzenia
Wystawy
Aktualności
Aktualności
Aktualności
  
Fabryka Sztuk © 2007 - 2020
Projekt dofinansowany ze środków UE ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006