Język / Language :
Społeczność:
    

O nas    Aktualności    Wystawy    Edukacja    Wydarzenia    Kontakt
wystawa plenerowa pamięci Kazimierza Piechowskiego pt. "Uciekałem, aby żyć"

Data publikacji: 01.04.2019, 15:30

„Przez całe swoje życie ciągle uciekałem.
W czasie wojny uciekałem przed Niemcami.
W Auschwitz kilka razy uciekałem przed śmiercią (...)
Teraz uciekam w świat, żeby nie stetryczeć…”.


Powyższe słowa Kazimierza Piechowskiego, Honorowego Obywatela Miasta Tczewa, więźnia i uciekiniera z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, stały się mottem przewodnim wystawy pt. "Uciekałem, aby żyć".

Kazimierz Piechowski urodził się 3 października 1919 roku w Rajkowach, pochodzi ze szlacheckiego rodu Piechowskich herbu Leliwa z Piechowic pod Kościerzyną. Przed wojną działał w Związku Harcerstwa Polskiego – był harcerzem orlim. W listopadzie 1939 roku razem z Alfonsem „Alkiem” Kiprowskim próbował przedostać się na Węgry, a potem do Francji do tworzącego się Wojska Polskiego. W pobliżu granicy został aresztowany przez niemiecki patrol i 20 czerwca 1940 r. deportowany do KL Auschwitz-Birkenau. Nadano mu numer 918. Dnia 20 czerwca 1942 roku wraz z porucznikiem Armii Krajowej Stanisławem Jasterem, Eugeniuszem Benderą i Józefem Lempartem, po włamaniu do magazynu mundurów i broni, wyjechali samochodem Steyr 220 przez punkt kontrolny z obozu. Pomocna w ucieczce okazała się znajomość języków niemieckiego i angielskiego.
Wojenne losy Kazimierz Piechowski przedstawił w książce pt. „Byłem numerem...” Był też głównym bohaterem w filmie Marka Tomasza Pawłowskiego pt. „Uciekinier”. Brawurowa ucieczka z Auschwitz stała się inspiracją do piosenki „Kommander's Car” Katy Carr. Ostatnią ekranizacją, w której wystąpił Kazimierz Piechowski był film Anny Popek pt. „Wojna i Miłość. Wywiad z Kazimierzem Piechowskim”. Otrzymał odznaczenia: Kustosz Pamięci Narodowej IPN (2015), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2015).

Poszczególne etapy życia Kazimierza Piechowskiego zostały zobrazowane za pomocą zdjęć, opatrzonych lapidarnym komentarzem, często w postaci wypowiedzi samego bohatera wystawy, odnotowanych w książkach, artykułach, wywiadach prasowych. Bardzo wymowna w odbiorze jest część wystawy dotycząca KL Auschwitz. Pokazane zdjęcia, grafiki zmuszają do refleksji nad dramatem pokolenia, które zaznało okrucieństwa wojny.

Na wystawie wykorzystano zdjęcia pochodzące z następujących instytucji oraz od osób prywatnych:
Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu, Rada Miejska w Tczewie, Urząd Miasta i Gminy Pelplin, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu Oddział w Gdańsku, Archiwum zdjęciowe Kazimierza Piechowskiego przekazane Fabryce Sztuk, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach – dr Tomasz Łączek, Telewizja Polska S. A. – redaktor Anna Popek, Studio Fotograficzne Foto-Lipski Sławomir Lipski, Sztum, Jadwiga Piechowska, Katarzyna Piechowska – Urząd Miasta i Gminy Pelplin, Arturo Mari, Maciej Foks, Edward Klaman, Stanisław Zaczyński, Krzysztof Czermański, Jerzy Tarasiewicz, Józef M. Ziółkowski.

"Uciekałem, aby żyć"
wystawa pamięci Kazimierza Piechowskiego

autor: Józef M. Ziółkowski
projekt i obróbka zdjęć: Angelika Jagielska
9.04-3.10.2019 r.
otwarcie: 9.-4 godz. 12.00
Tczew, ul. Pomorska (plac przed dworcem PKP)
Czytaj więcej
Ciekawe wydarzenia
Aktualności
Aktualności
wystawa Nasze miasto - Twój plac Marsz. Józefa Piłsudskiego
Aktualności
Wystawy
  
Fabryka Sztuk © 2007 - 2020
Projekt dofinansowany ze środków UE ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006