Język / Language :
Społeczność:
    

O nas    Aktualności    Wystawy    Edukacja    Wydarzenia    Kontakt
Baśniowy świat. Malarstwo Bogdana Lesińskiego

Data publikacji: 19.05.2011, 10:56 / data wydarzenia: 09.01.2008

Bogdan Lesiński jako jeden z niewielu artystów nieprofesjonalnych wybił się ponadprzeciętność. Stworzył swój własny, rozpoznawalny styl, wniósł do swojej wypowiedzi osobisty i szczery pierwiastek. Twórczość Lesińskiego jest nietknięta przez tradycję i szkoły. Sam artysta mówił, że lubi czyste nieskomplikowane malarstwo. Jednak jego malarstwo takie nie jest. Jego obrazy są bardzo trudne do zinterpretowania, ich tematyka rozciąga się od bajkowych postaci i zwierząt, poprzez pastelowe pejzaże aż po tematy ze sfery sacrum.
Malarstwo odpowiedzią na nurtujące twórcę pytanie, komentarzem na otaczający go świat. Wszystkie obrazy łączą się z jakimś wydarzeniem, przeżyciem, które odcisnęły piętno na życiu artysty. Sztuka jest dla niego wyzwoleniem własnej wyobraźni od kształtu sztuki zdefiniowanej wolą zbiorowości. Lesiński wyraża swoją własną wizję przy pomocy barw, niekiedy pstrokatych, jak na ludowych tkaninach, tworzy swoje królestwo, swój świat. W obrazach Lesińskiego kolory są żywe i bardzo intensywne. Artysta odwoływał się do świta magicznego i symbolicznego, choć nie są mu obce tematy wzięte z życia codziennego. Jego obrazy są baśniowe. Ta baśniowość wynikała z nostalgią za dzieciństwem, pomagała oderwać się od szarej codzienności i monotonii życia. Malarstwo Lesińskiego bardzo silnie oddziałuje na zmysły człowiek.

Aleksander Jackowski zakwalifikował prace Lesińskiego do sztuki nawianej, sztuki współczesnych malarzy prymitywistów. Sam artysta na temat zaszufladkowania go do malarzy naiwnych mówił: Malarz naiwny? Wcale nie jestem naiwny, chociaż tak mnie nazwali . Mówili, że tczewski Nikifor, albo tczewski Ociepka – a ja przecież jestem sobą, nikogo nie naśladuję. Nawet nieżyjący już redaktor Tadeusz Rafałowski, który zachwycił się tym co maluje, nazwał mnie malarzem niedzielnym. A ja nie niedzielny, ja codzienny, bo maluję każdego dnia. bywa, ze trzy obrazy na raz.

Jackowski, autor znakomitej książki, Sztuka zwanej naiwną, kładzie nacisk na słowo naiwna, które podkreśla dystans, nie tyle do sztuki czy artysty, ale do samej nazwy. Mówił: Bardzo podoba mi się nazwa oto ja. Ona nikogo nie dotyka. Wydaje mi Si, że w tej nazwie jest wszystko, jest człowiek: ja i moja osobowość. To co jest istotne, ze każdy z nich jest oto ja. Każdy jest osobny i każdy ma coś swojego własnego do przekazania, do powiedzenia. Stają przed nami „nadzy”, mówiąc oto ja. Przecież to jest niezwykłe.

Myślę, ze słowa Aleksandra Jackowskiego bardzo dobrze mogą także charakteryzować malarstwo Bogdana Lesińskiego. Jego obrazy zdając się mówić: Oto ja, Bogdan Lesiński, oto ja – artysta, oto moje obrazy, oto moja twórczość, pasja, fantazje, mój świat.

Kamila Gillmeister


Bogdan Lesiński był tczewianinem. Urodził się 6 maja 1935 r., w Tczewie, zmarł 30 marca 2005 r. również w Tczewie. Z zawodu był technikiem –mechanikiem, ale pracował jako plastyk w Metrix S.A. w Tczewie.
Lesińskiemu bliska była sztuka – wychował się w rodzinie o tradycjach artystycznych – ojciec muzykował oraz był dyrygentem chóru Lutnia. Z kolei matka artysty haftowała i to ona rozbudziła u Bogdana wyobraźnię plastyczną.
Mecenasem twórczość Lesińskiego był Mieczysław Kurciński z Zarządu Okręgowego Związku Zawodowego Metalowców. To głównie dzięki niemu prace artysty trafiały na liczne wystawy, konkursy.
Lesiński był samoukiem. Całe życie poświęcił na pokonywaniu trudności warsztatowych oraz doskonaleniu środków wypowiedzi artystycznej. Nie chodził na żadne kółka plastyczne, nie korzystał z rad instruktorów, ani malarzy profesjonalnych. Swoją wiedzę uzupełniał czytając pisma o sztuce jak Sztuka czy Projekt.
W latach siedemdziesiątych Lesiński stał się znany w kraju i zagranicą. Od 1971 r. brał udział w licznych przeglądach twórczości amatorskiej. Swoje obrazy pokazuje również na wystawach sztuki nieprofesjonalnej, głownie dzięki Aleksandrowi Jackowskiemu z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk.
Jego prace są w kolekcjach prywatnych i muzealnych, m.in. Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.
Galeria zdjęć

Fabryka Sztuk
Fabryka Sztuk
Fabryka Sztuk
Fabryka Sztuk
Fabryka Sztuk
Fabryka Sztuk
Fabryka Sztuk
Fabryka Sztuk
Fabryka Sztuk
Fabryka Sztuk
Fabryka Sztuk
Fabryka Sztuk
Fabryka Sztuk
Fabryka Sztuk
Fabryka Sztuk
Fabryka Sztuk
Fabryka Sztuk
Fabryka Sztuk
Fabryka Sztuk
Fabryka Sztuk
Fabryka Sztuk
Czytaj więcej
Ciekawe wydarzenia
Aktualności
Wystawy
Aktualności
Aktualności
  
Fabryka Sztuk © 2007 - 2020
Projekt dofinansowany ze środków UE ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006