Język / Language :
Społeczność:
    

O nas    Aktualności    Wystawy    Edukacja    Wydarzenia    Kontakt
Malarstwo Ireny Weissowej

Data publikacji: 09.05.2011, 10:21

ANERI (Irena Weissowa 1888 – 1981) Studiowała w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych malarstwo u Karola Tichego i Konrada Krzyżanowskiego oraz rzeźbę u Xawerego Dunikowskiego. Naukę kontynuowała na prywatnym kursie u swojego przyszłego męża Wojciecha Weissa. Wystawiała z artystami należącymi do T.A.P. "Sztuka". Po 1918 r. dla uniknięcia porównań z twórczością męża zaczyna się posługiwać anagramem ANERI. Malowała pejzaże, martwe natury, portrety, wyróżniające się żywymi, nasyconymi barwami. W latach siedemdziesiątych zajmowała się także mozaiką. Aneri do końca swych dni nie ustaje w pracy twórczej, mając dziewięćdziesiąt dwa lata odchodzi, pozostawiając na swych sztalugach niedokończony obraz Herbaciane róże (1981).

Na wystawie prezentowaliśmy 47 obrazy artystki, 3 mozaiki oraz elementy warsztatu, jak sztalugi, parasol pejzażowy czy buteleczki z miksturami.
Mogliśmy podziwiać portrety, w tym wybitne portrety Japonki w czerwonym kimonie i Portret starca. Schyłek.
Oprócz portretów zaprezentowalismy także pejzaże malowane w Kalwarii, które są pełne podziwu dla natury, stają się próbą uchwycenia wielkości stworzenia. Z kolei pejzaże
z francuskiej Riwiery zaskakują ostrością chromatyki i spontanicznością kreacji.
Aneri chętnie maluje martwe natury o różnorodnej tematyce. Obrazy te stanowią o oryginalności jej malarstwa, artystka stara się wyjść poza utarte kanony, sięga po inne rekwizyty w poszukiwaniu odrębnych rozwiązań formalnych.
Mimo różnorodnej tematyki obrazów, Aneri postrzegana jest jako malarka kwiatów, która jak nikt inny potrafi oddać ich niepowtarzalne piękno.
Galeria zdjęć

Wenisaż
Wenisaż
Wenisaż
Wenisaż
Wenisaż
Wenisaż
Wenisaż
Wenisaż
Czytaj więcej
Ciekawe wydarzenia
Aktualności
Aktualności
Zestawienie naszych wirtualnych przedsięwzięć.
Aktualności
Aktualności
  
Fabryka Sztuk © 2007 - 2020
Projekt dofinansowany ze środków UE ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006