Język / Language :
Społeczność:
    

O nas    Aktualności    Wystawy    Edukacja    Wydarzenia    Kontakt
Archirytmy

Data publikacji: 04.07.2013, 08:42

Serdecznie zapraszamy na instalację fotograficzną Remigiusza Koniecko „Archirytmy”. Wernisaż odbędzie się w środę, 17 lipca 2013 o godz. 18.00 w siedzibie Fabryki Sztuk przy ul. 30 Stycznia 4.

Remigiusz Koniecko ur. w 1977 r. Absolwent Katedry Fotografii w Gdańsku i Wydziału Komunikacji Multimedialnej w Poznaniu. Jest doktorantem na PWSFTViT w Łodzi.

Podczas studiów tworzył autorski cykl „Przestrzenie formalne”, który wynikał z jego zainteresowań przestrzenią egzystencjalną. W swoich fotografiach odwołuje się zarówno do formy jak i funkcji architektury, próbując stworzyć własny model widzenia przestrzeni. Obecnie zajmuje się fotografią od strony twórczej i dydaktycznej.

Wystawa pod patronatem honorowym Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Współpraca: Regionalne Stowarzyszenie Naukowo-Edukacyjne.

Ekspozycja będzie czynna do 7 sierpnia 2013.
Wstęp wolny.


„Podczas oglądania fotogramów Remigiusza Koniecko nie koncentruję się jedynie, jak to mam w zwyczaju, na elementach formalnych obrazu, takich jak np.: kompozycja, kadr, faktura czy detale. Nie dlatego, że nie są istotne, wręcz przeciwnie. Autor świadomie podporządkowuje wybrane, precyzyjnie zestawione ze sobą środki konstruujące komunikat wizualny idei przekazu – dominującemu odczuciu, jakoby uczestniczymy w projekcji interaktywnego obrazu filmowego. Jego swoistość daje interesujące możliwości interpretacyjne, które stają się siłą sprawczą oddziaływania oglądanych prac. Nie przez przypadek seria „lustrzanych fotogramów” została nazwana „archirytmami”. Odbieram je jako osobisty filozoficzny, egzystencjalny manifest Twórcy. Formalną podstawą tego przesłania nie są jednak obiekty wydrukowane na lustrzanym nośniku materii. Pełnią one jedynie rolę dopełnienia komunikatu precyzującego, a właściwie zawężającego szerokie pole jego znaczeń. Podstawę znaku przekazu tworzą odbicia oglądających fotogramy ludzi, ich twarzy lub fragmentów postaci przenikających się w trójwymiarze iluzorycznej przestrzeni lustra. To one stanowią ruchome i odgłośne najważniejsze medium utworu, które Autor uzupełnia zestawionymi w układzie horyzontalnym rytmicznymi formami architektonicznymi z wykresem zapisu rytmu serca. Mieszające się w prostokątnym kadrze media: lustrzane, ruchome odbicia obserwatora, bryły budynków i zapis elektrokardiogramu, stają się ramą ekranu swoistego kalejdoskopu, na którym „toczy się życie” w czasie rzeczywistym. Sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy, w której bierzemy udział, poprzez semiotyczną zabawę elementami formy zaproponowaną przez autora, ma nam uświadomić i zmusić nas do refleksji. Jakiej ?
Indywidualną interpretację postrzeganych obrazów twórca pozostawia odbiorcy. Przystańmy, zastanówmy się, obudźmy z letargu – zdaje się nam mówić poprzez „fotogramy” Remigiusz Koniecko.

z poważaniem
Dyrektor Instytutu Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej
prof. Jacek Ojrzanowski“

Czytaj więcej
Ciekawe wydarzenia
wystawa Nasze miasto - Twój plac Marsz. Józefa Piłsudskiego
Aktualności
Czwarta wystawa o historii ulic już dostępna w otwartej przestrzeni publicznej.
Aktualności
W Międzynarodowym Dniu Muzeów, czyli 18 maja, ponownie otwieramy przestrzenie wystawiennicze. Jedn...
Aktualności
Aktualności
  
Fabryka Sztuk © 2007 - 2020
Projekt dofinansowany ze środków UE ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006