Język / Language :
Społeczność:
    

O nas    Aktualności    Wystawy    Edukacja    Wydarzenia    Kontakt
Projekt Metropolia

Data publikacji: 19.05.2011, 13:10

Projekt METROPOLKA to próba nazwania obszarów, w których samookreśla się współczesna, mieszkająca w tej okolicy Europy kobieta. To próba zmierzenia się z takimi pytaniami jak: Czy mieszkanki Polski przeżywają macierzyństwo, seks, starzenie się i śmierć jakoś inaczej niż kobiety w innych krajach? Co znaczy: "jestem Polką"? Czy etykietka: „zawód: żona" lub "zawód: artystka" powinny budzić zażenowanie? Jak wygląda codzienna polska praktyka życia w nawzajem wykluczających się (np. katolicyzm i konsumpcjonizm) systemach wartości? Co jest zmienne, co jest stałe?
METROPOLKA to wspólny projekt dwóch gdańskich artystek: Anny Tomaszuk i Dobrochny Walickiej. Jego formuła jest otwarta; zarówno w zakresie wybieranych środków artystycznych (klasyczne malarstwo sztalugowe, fotografia, collage, obiekt, happening, akcja artystyczna), jak i składu osobowego projektu. W pierwszych dwóch edycjach projektu uczestniczyła Beata Czerepak - malarka, graficzka i autorka doskonałych gobelinów, związana z gdańską ASP. Gościem najbliższej wystawy w Tczewie będzie Krzysztof Wyrzykowski - grafik, malarz i autor nagradzanych komiksów.
Projekt METROPOLKA nie zawęża się jedynie do tematyki kobiecej. Aktualne wydarzenia kulturalne, polityczne i społeczne prowokują oczywiście autorki do komentarza artystycznego. Niekiedy wynika on z przeżyć osobistych, kiedy indziej jest jednak rezultatem poszukiwań ogólnego kodu określającego obserwowane zjawisko.Każda z autorek projektu ma na swoim koncie wcześniejsze liczne próby konfrontacji z tematyką METROPOLKI. Anna Tomaszuk w swej wystawie dyplomowej pt.” Bądź piękna” komentuje sarkastycznie wpływ mediów i popkultury na proces kreowania określonej roli społecznej, a w cyklu „Street Painting” definiuje na nowo pejzaż miejski. Twórczość Dobrochny Walickiej eksploruje obszar polityki i kultury, skupiając się zwłaszcza na problemie wolności i władzy - np. w cyklu obrazów poświęconym Stanisławie Przybyszewskiej, Elfriede Lose Wächtler i Annie Politkowskiej pt. Za miastem. Biografie zutylizowane.

Tym razem przedmiotem artystycznego komentarza jest DOM - miejsce, z którego pochodzimy, widziane w kontekście społecznym (rodzina), kulturowym (ojczyzna duchowa), biologicznym (ciało) oraz dosłownym. W przeszłości doświadczenie budowy domu dane było niewielu Polkom, to nowy obszar kobiecej działalności. Autorki koncentrują się na fenomenie kreacji, budowania systematycznej realizacji zamierzonej idei. Gościnny udział Krzysztofa Wyrzykowskiego wzbogaci projekt o spojrzenie z męskiej perspektywy.

Anna Tomaszuk jest absolwentką form użytkowych w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu. Studia ukończyła na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych na wydziale Malarstwa i Grafiki. Odbyła stypendium w Schule fuer Gestallung w St. Gallen w Szwajcarii. Zajmuje się grafiką, malarstwem, instalacją oraz scenografia teatralną. Współpracuje z teatrami w Białymstoku, Gdańsku, Zielonej Górze oraz Rzeszowie.

Dobrochna Walicka ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia w Gdańsku w klasie skrzypiec. Odjęła również studia na gdańskiej akademii Muzycznej. Studiowała również malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w pracowni prof. Świeszewskiego. Jako student – gość przebywała w Hochszule fur Kunste w Bremie. Uprawia malarstwo i rysunek.

Krzysztof Wyrzykowski również jest absolwentem gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych na kierunku grafika. Jest współtwórcą magazynu komiksowego „Kontra”. Autor graficznej opowieści „Westerplatte. Załoga śmierci”, epizodu w antologii „Solidarność – 25 lat. Nadzieja zwykłych ludzi” oraz albumu „Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Cena wolności” jest rysownikiem, ilustratorem, grafikiem projektantem
Galeria zdjęć

Fabryka Sztuk
Fabryka Sztuk
Fabryka Sztuk
Fabryka Sztuk
Fabryka Sztuk
Fabryka Sztuk
Fabryka Sztuk
Fabryka Sztuk
Fabryka Sztuk
Fabryka Sztuk
Fabryka Sztuk
Fabryka Sztuk
Fabryka Sztuk
Fabryka Sztuk
Fabryka Sztuk
Fabryka Sztuk
Fabryka Sztuk
Fabryka Sztuk
Fabryka Sztuk
Fabryka Sztuk
Fabryka Sztuk
Fabryka Sztuk
Czytaj więcej
Ciekawe wydarzenia
Aktualności
W Międzynarodowym Dniu Muzeów, czyli 18 maja, ponownie otwieramy przestrzenie wystawiennicze. Jednoc...
Aktualności
W kolejnym filmie przybliżamy historię krzyży i kapliczek przydrożnych.
wystawa Nasze miasto - Twój plac Marsz. Józefa Piłsudskiego
Aktualności
Czwarta wystawa o historii ulic już dostępna w otwartej przestrzeni publicznej.
Aktualności
Tym kim dla odzyskania przez Polskę nieodległości był Józef Piłsudski, tym dla nas, Pomorzan, jest g...
  
Fabryka Sztuk © 2007 - 2020
Projekt dofinansowany ze środków UE ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006