Język / Language :
Społeczność:
    

O nas    Aktualności    Wystawy    Edukacja    Wydarzenia    Kontakt
"Grunt to rodzinka III" malarstwo Danuty Joppek w towarzystwie ilustracji jej wnuczki

Data publikacji: 26.06.2016, 17:18

Serdecznie zapraszamy na wystawę Grunt to rodzinka III, na której zaprezentujemy malarstwo Danuty Joppek w towarzystwie ilustracji jej wnuczki Elfie-Lila-Cerise Maccari-Joppek.
Wernisaż odbył się w czwartek 14 lipca o godz. 18.00 w siedzibie Fabryki Sztuk w Tczewie przy ul. 30 Stycznia 4.

Danuta Joppek – absolwentka PWSSP w Poznaniu i Gdańsku. Malarka. Zajmowała się też scenografią teatralną i architekturą zieleni. Kuratorka i współorganizatorka wystaw w kraju i za granicą, w tym autorskiego cyklu ekspozycji zbiorowych "W drodze...".
Laureatka konkursów plastycznych. Jej malarstwo wielokrotnie inspirowało twórczość pisarzy i poetów. Swoje prace wystawiała na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Krytyk sztuki Adam Pawlak określił jej malarstwo jako "abstrakcję liryczną".
Stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki, Marszałka Województwa Pomorskiego. Trzy razy otrzymała Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska. Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury. Jej biogram znajduje się w Encyklopedii Gdańskiej Gedanopedia. Twórczości Danuty Joppek został poświęcony także numer dwumiesięcznika "Autograf" styczeń – luty 2016.

"(...) delikatna, krucha, jak woal; ona czuje dotyk pędzla, czuje tkankę malarską i presję płótna. Wrażliwa, pracowita, myśląca – prawdziwa artystka. Bardzo ją lubię, popieram sercem (...)" -fragment wypowiedzi prof. Kazimierza "Kacha" Ostrowskiego zanotowanej przez Jacka Kotlicę w lutym 1998.

"(...) Aktywność artystyczna naszych dni, niechlujnie wcielająca się w nędzny gadżet płytkiego zamysłu twórczego, dekoratywności, ma potrzebę odwołania się czasem do swego rodzaju godności plastycznej. Sztuka Danuty Joppek jest przykładem takiej właśnie godności. (...) " - Andre Verdet, Francja.

Wystawa będzie czynna do 7 sierpnia 2016 r.

Wstęp wolny!
Zapraszamy
Czytaj więcej
Ciekawe wydarzenia
Aktualności
Ta wystawa to fascynująca podróż śladem historii handlu i „pieniądza”.
wystawa "Zdarzyło się w Tczewie 1920-1939"
Aktualności
Makieta przedwojennego Tczewa na dziedzińcu Fabryki Sztuk!
Wystawy
Osiągnięcia sportowe tego utalentowanego polskiego lekkoatlety odzwierciedlą zaprezentowane medale, ...
rodzina koci koci... Kociewiaków
O nas
Naszą maskotką jest koci koci... Kociewiak.
  
Fabryka Sztuk © 2007 - 2020
Projekt dofinansowany ze środków UE ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006