Język / Language :
Społeczność:
    

O nas    Aktualności    Wystawy    Edukacja    Wydarzenia    Kontakt
Chińskie hafty i wycinanki. Obrazy – wachlarze – parasolki.

Data publikacji: 23.01.2017, 08:22

Serdeczne zapraszamy na wystawę Chińskie hafty i wycinanki. Obrazy – wachlarze – parasolki.

Wernisaż odbył się w środę 1 lutego o godz. 18.00 w siedzibie Fabryki Sztuk przy ul. 30 Stycznia 4.

Na wystawie zaprezentujemy haftowane obrazy, parasolki, wachlarze i wycinaki. Od wielu pokoleń uważano, że technika haftu, bogato zdobione wachlarze i piękne parasolki pochodzą z Chin. Ponieważ trudno to udowodnić ostrożniejsi uczeni mówią, że Chiny są prawdopodobnie jedną z ojczyzn wielu technik, w tym również hafciarskiej, i takich wyrobów jak wachlarze i parasolki.

Hafciarstwo ręczne od wielu stuleci było ważną częścią tradycyjnej sztuki i rzemiosła chińskiego. Wiadomo, że hafciarstwo było uprawiane w całych Chinach i od stuleci najlepsze wyroby hafciarskie pochodzą z Suzhou (prowincja Anhui), Hunan, Sichuan i Guandong. Miasto Suzhou w prowincji Jiangsu położone 70 km na zachód do Szanghaju, zostało założone w 574 r. p.n.e. i prawie od początku słynęło ze swoich wyrobów hafciarskich. W X w. istniała tu znana w całych Chinach szkoła hafciarska. Wyroby hafciarskie z miasta Suzhou słyną z pięknych wzorów i delikatnych kolorów, są wykonywane z wielkim mistrzostwem różnymi ściegami. W odróżnieniu od Suzhou hafciarstwo na terenie Hunan jest popularne w całej prowincji. Prowincję tę zamieszkują, obok Chińczyków, znane mniejszości narodowe takie jak Tujia, Miau, Dong, Yao. Każda z tych mniejszości słynie z jakiegoś rękodzieła. Hafty z tej prowincji wyróżnia kolorystyka: biel, czerń i szarość, umiejętność oddawania kontrastów i charakterystyczne ściegi. Kompozycje hafciarskie łączą pustą i pełną przestrzeń, czym przypominają tradycyjne chińskie malarstwo. Hafciarstwo z prowincji Guangdong (najbardziej na południe wysunięta prowincja położona nad Morzem Południowochińskim, stolicą jest miasto Kanton) skupia się głównie w mieście Chaozhou. Hafty mają intensywne kolory i są wykonane różnymi ściegami o różnych splotach. Tworzą zawiłe wzory, ale o symetrycznym układzie. Podstawowe kolory – jasne i ciemne. Hafty te trochę przypominają malarstwo zachodnie. Większość haftów z terenu Sichuanu pochodzi ze stolicy prowincji miasta Chengde. Sichuan to najgęściej zaludniona prowincja Chin. Głównymi produktami są tutaj satyna i jedwab. Hafty wyróżniają się równym ściegiem, delikatnym kolorem i są stosowane do dekoracji kołder, narzut, nakryć, powłoczek na poduszki, szat, bucików i malowanych parawanów.
Prezentowane na wystawie prace pochodzą z wyżej wymienionych prowincji. Poszczególne hafty są kopiami współczesnego malarstwa olejnego i tradycyjnego malarstwa chińskiego.
Tradycyjnie wycinaki służyły i nadal służą do wyrażania życzeń pomyślności i nadziei na lepszą przyszłość. W czasie obchodów tradycyjnych świąt chińskich związanych z porami roku, także w czasie uroczystości ślubnych, urodzinowych czy pogrzebowych, wszędzie są umieszczane wycinanki z życzeniami i przekazywane solenizantom.
Wycinaki są nieodłącznym elementem chińskiej kultury. Jest to jedna z najpopularniejszych sztuk zdobniczych i jako ważny element kultury w 2009 r. wycinanki zostały uznane przez UNESCO za Chińskie Dziedzictwo Narodowe.
dr Henryk Brandys


Wystawa jest własnością Ministerstwa Kultury Chińskiej Republiki Ludowej. Została udostępniona dzięki uprzejmości Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie.

Wystawa będzie czynna do 5 marca br.

Wstęp wolny!
Czytaj więcej
Ciekawe wydarzenia
Aktualności
Fundacja Pokolenia ogłasza nabór wniosków w ramach konkursu „Działaj Lokalnie” 2020
Aktualności
Tym kim dla odzyskania przez Polskę nieodległości był Józef Piłsudski, tym dla nas, Pomorzan, jest g...
Aktualności
Zestawienie naszych wirtualnych przedsięwzięć.
Aktualności
Kartki okolicznościowe na Dzień Matki - to nasz filmik instruktażowy.
  
Fabryka Sztuk © 2007 - 2020
Projekt dofinansowany ze środków UE ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006