Język / Language :
Społeczność:
    

O nas    Aktualności    Wystawy    Edukacja    Wydarzenia    Kontakt
wystawa Piotra Dudaka „Misterium Transgresji w Skali Szarości"

Data publikacji: 08.08.2019, 13:24

Zapraszamy na wystawę Piotra Dudaka „Misterium Transgresji w Skali Szarości”.

Piotr Dudak - urodził się w 1993 roku w Katowicach. Jego profesją jest film i fotografia. W 2012 roku ukończył Technikum nr 12 w Katowicach, uzyskując tytuł Technika Fotografii. Następnie podjął studia na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego im. Krzysztofa Kieślowskiego, gdzie kształcił się na kierunku Realizacja Obrazu Filmowego, Telewizyjnego i Fotografia. W 2019 roku obronił i otrzymał tytuł Magistra Sztuki.
Jest autorem cykli fotograficznych, które zdobywają zainteresowanie kuratorów galerii w Polsce i za granicą. Wyreżyserował i wykonał zdjęcia do wielu krótkometrażowych filmów. Jeden z nich – „Powidok” odwiedził najważniejsze festiwale filmowe w Europie, takie jak Cannes, Berlinale, czy Clermont-Ferrand.

O swojej pracy mówi:
Tym, czego poszukuję w swojej pracy artystycznej, jest źródło zakłóceń, wywołujące we współczesnym człowieku uczucie lęku i niepokoju, zmuszając nas do robienia rzeczy, których nie tylko nienawidzimy, ale także rzeczy, z którymi się nie identyfikujemy. W konsekwencji prowadzi to do utraty poczucia własnej tożsamości. Współczesna kultura próbuje uwiązać nas sztucznymi potrzebami i pragnieniami, niszcząc przy tym most między nami, a tym co tak na prawdę jest misją każdego z nas. Moim zamiarem jest zilustrowanie tego zjawiska. Uważam, że my, jako cywilizacja, jeszcze nie jesteśmy zgubieni, chociaż z każdym krokiem zbliżamy się do upadku wartości, ducha oraz celu istnienia.

Misterium Transgresji w Skali Szarości jest przejawem pewnych elementarnych bytów, na których opiera się - zgodnie z moim empirycznym postrzeganiem - świat. Dzielę świat na elementy natury, cywilizacji i metafizyki. Na co dzień mamy kontakt z cywilizacją. Jest ona wynikiem nadmiernego rozszerzenia się mechanizmów, które sami stworzyliśmy, aby nasze życie było wygodniejsze. Jednak rozrost jej struktur spowodował, że po drodze zatraciliśmy harmoniczne współistnienie z naturą, z której wyszliśmy. Tak więc nasze istnienie w środowisku miejskim doprowadziło do dewaluacji lub represji natury. Metafizyka jest czymś niewyobrażalnym. To coś, co jest, ale pozostaje ukryte. Uzupełnia oba światy, nie identyfikując się z żadnym z nich. Podczas gdy natura i cywilizacja wpływają na umysł i ciało, metafizyka wpływa na duszę. Niedowartościowanie któregokolwiek z komponentów świata przyczynia się do utraty poczucia tożsamości człowieka. Bohaterka prezentowanego cyklu podejmuje podróż między światami w poszukiwaniu własnej tożsamości. Prace zostały wykonane jako kolaż, z szerokim wykorzystaniem technik maskowania obrazu, dla których bazą była fotografia cyfrowa.


Wystawa jest czynna do 16 sierpnia 2019 r.
Wstęp wolny!
Czytaj więcej
Ciekawe wydarzenia
Wystawy
Aktualności
Aktualności
Zestawienie naszych wirtualnych przedsięwzięć.
Aktualności
  
Fabryka Sztuk © 2007 - 2020
Projekt dofinansowany ze środków UE ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006