Język / Language :
Społeczność:
    

O nas    Aktualności    Wystawy    Edukacja    Wydarzenia    Kontakt
Należy stworzyć niepodległe państwo polskie (…) z wolnym dostępem do morza. Powrót Pomorza i Kujaw do Polski 1918-1920 - prezentacja wystawy IPN

Data publikacji: 25.01.2019, 18:53

O przyłączeniu Pomorza i Kujaw do Polski po wielu latach zaborów opowiada wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej. Poruszone zostały na niej następujące zagadnienia: geneza odrodzenia Rzeczypospolitej, walka o granice, działalność niemieckiej ochotniczej organizacji paramilitarnej Grenzschutz Ost (Straż Graniczna Wschód), powstanie wielkopolskie, powrót Pomorza i Kujaw Zachodnich do Polski, Zaślubiny Polski z morzem, spory na zachodnim pograniczu, plebiscyt na Powiślu, wojna polsko-bolszewicka, sylwetki Ojców Niepodległości Pomorza i Kujaw.
Ekspozycja została przygotowana przez dr Kamilę Churską-Wołoszczak (Delegatura IPN w Bydgoszczy) oraz dr Barbarę Męczykowską (IPN Gdańsk).
Jej prezentacja, z udziałem m.in. dyrektora gdańskiego oddziału IPN prof. dr. hab. Mirosława Golona, odbyła się w Dzień Tczewa - 30.01.2019 r. o godz. 14.00 w naszej siedzibie głównej przy ul. 30 Stycznia 4.

Wystawę można zwiedzać do 10 lutego, do godz. 12.00 w holu naszej siedziby głównej.
Czytaj więcej
Ciekawe wydarzenia
Aktualności
Aktualności
Aktualności
Zestawienie naszych wirtualnych przedsięwzięć.
Aktualności
  
Fabryka Sztuk © 2007 - 2020
Projekt dofinansowany ze środków UE ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006