Język / Language :
Społeczność:
    

O nas    Aktualności    Wystawy    Edukacja    Wydarzenia    Kontakt
Nasze miasto - Twoja ulica... Stefana Kard. Wyszyńskiego

Data publikacji: 21.07.2019, 16:05

Obecna ulica Stefana Kard. Wyszyńskiego była niegdyś jedną z najważniejszych ulic w Tczewie.
To przy niej zlokalizowany jest najstarszy zabytek w mieście – Fara św. Krzyża. Historia świątyni sięga połowy XIII wieku. Z tego okresu pochodzi czterdziestopięciometrowa wieża, pełniąca pierwotnie funkcje obronne, która niegdyś była zwieńczona drewnianą nadbudówką. Farę wznoszono etapami. Najprawdopodobniej poszczególne jej części powstały niezależnie od siebie, a potem je łączono. Wewnątrz świątyni na uwagę zasługują m.in.: barokowy ołtarz główny w prezbiterium, który powstawał przez blisko sto lat, gotyckie sklepienia gwiaździste, malowidło ścienne z końca XIV w. znajdujące się w kaplicy Świętych Niewiast, Pieta z II ćw. XV w. oraz osiemnastowieczna, bogato rzeźbiona, malowana i złocona ambona. Większość przechowywanych do dzisiaj ołtarzy i sprzętów liturgicznych pochodzi z końca XVII i XVIII wieku.
Ze wspomnianą świątynią sąsiaduje zabytkowy dom (obecny nr 8), w którym można znaleźć relikty gotyckiej baszty, tzw. Kleszej i murów miejskich, wzniesionych w okresie krzyżackim (XIV w.). W średniowieczu obecna Wyszyńskiego sięgała tylko do tych murów. Sytuacja zmieniła się po pożarze miasta w 1577 r., gdy w murze przebito bramę, tzw. Młyńską, i przedłużono trakt. Kolejne przedłużenie nastąpiło, kiedy w połowie XIX wieku zaczęto budować dworzec kolejowy (usytuowany tuż przy mostach przez Wisłę). Od tego miejsca ulica zyskała swą nazwę – Bahnhofstrasse, późniejsza Dworcowa.
Nieco w głębi ulicy, pod numerem 10, znajduje się okazały obiekt, w którym od zawsze kwitło życie kulturalne. To Centrum Kultury i Sztuki, dawna Stadthalle, Hala Miejska, Dom Kultury Kolejarza, Tczewski Dom Kultury. Budynek został zbudowany z okazji 650-lecia miasta, gdy Tczew był pod zaborem pruskim. W latach międzywojennych znajdowała się w nim kawiarnia, kręgielnia, a także kinoteatr, bilard, kasyno. Urządzano słynne na całe miasto i okolicę bale maskowe i kostiumowe, organizowano przedstawienia teatralne oraz koncerty. Te ostatnie odbywały się również w muszli koncertowej na terenie pięknego ogrodu.
Niegdyś przy obecnej ul. Stefana Kard. Wyszyńskiego znajdował się Młyn Parowy – jedno z pierwszych przedsiębiorstw przemysłowych w Tczewie. Został zbudowany przez kupca Aleksandra Preussa w połowie XIX w. W 1920 r. przeszedł w polskie ręce i funkcjonował do wybuchu drugiej wojny światowej jako towarzystwo akcyjne. W 1945 r. obiekt został podpalony przez wycofujące się wojska niemieckie i do dnia dzisiejszego nie został po nim ślad.

O tym, jak wyglądała niegdyś ta arteria, możemy przekonać się, zwiedzając wystawę plenerową w parku przy ul. Wyszyńskiego.

"Nasze miasto - Twoja ulica... Stefana Kard. Wyszyńskiego"
wystawa plenerowa
Tczew, ul. Stefana Kard. Wyszyńskiego, od 2.10 - ul. Jarosława Dąbrowskiego
opracowanie graficzne: Angelika Jagielska
tekst: Małgorzata Kruk
il. ze zbiorów Józefa Golickiego, Archiwum Państwowego w Gdańsku i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Aleksandra Skulteta w Tczewie
Czytaj więcej
Ciekawe wydarzenia
Aktualności
Aktualności
Aktualności
Aktualności
Zestawienie naszych wirtualnych przedsięwzięć.
  
Fabryka Sztuk © 2007 - 2020
Projekt dofinansowany ze środków UE ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006