Język / Language :
Społeczność:
    

O nas    Aktualności    Wystawy    Edukacja    Wydarzenia    Kontakt
Jak dawniej mierzono

Data publikacji: 06.08.2019, 15:24

Zapraszamy w podróż po świecie miar. Okazją ku temu jest wystawa „Jak dawniej mierzono”, objęta honorowym patronatem Prezesa Głównego Urzędu Miar. W kamienicy przy ul. Podmurnej 15 można oglądać blisko 90 przedmiotów związanych z pomiarem. Najstarsze datowane są na XIX wiek. Wśród muzealiów znalazły się: pojemniki miarowe, w tym ¼ korca – wzór z 1819 r. wykonany z miedzi, a obowiązujący na terenie Królestwa Polskiego, różnego rodzaju wagi: równoramienne, bezmiany, sprężynowe i szalkowe, a także odważniki, wodomierze, gazomierze, liczniki energii elektrycznej, taksometry…

Inspiracją do powstania wystawy jest stulecie Głównego Urzędu Miar. Podpisany m.in. przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego „Dekret o miarach” z 8 lutego 1919 r., ustanawiający ten urząd, był jednym z pierwszych aktów prawnych Drugiej Rzeczypospolitej!

Pamiętajmy jednak, że miary towarzyszyły już dawnym cywilizacjom, ułatwiając codzienne życie. Przydawały się podczas wymiany towarowej, wytyczaniu obszarów własności, spełnianiu obowiązków względem władcy, np. przy uiszczaniu daniny. Kiedyś człowiek mierzył przedmioty częściami swojego ciała. Zapoznając się z treścią wystawy, dowiadujemy się, co to jest łokieć, krok, stopa, sążeń, piędź czy garść. Mowa jest również o chaosie metrologicznym, do czego nawiązywał następująco poeta Wacław Potocki: „Co województwo, co powiat, co miasto, insza waga i łokieć, inszy garniec, korzec”. W dalszej części wystawy opisane są prace nad ujednoliceniem miar, czego doskonałym przykładem jest stworzenie przez Francuzów podstawowego systemu jednostek miar (metr, kilogram i sekunda astronomiczna), który w 1960 r. został zastąpiony przez Międzynarodowy Układ Jednostek Miar (SI). Jest również sporo ciekawostek, np. o holenderskiej Wadze Czarownic czy też eksperymencie amerykańskiego lekarza, który próbował „zważyć ludzką duszę”.

wystawa „Jak dawniej mierzono”
honorowy patronat Prezesa Głównego Urzędu Miar
koordynacja: Alicja Gajewska – Dyrektor Fabryki Sztuk
kuratorzy: Małgorzata Kruk/Fabryka Sztuk, Wiesław Derus/Okręgowy Urząd Miar w Gdańsku. Wydział Zamiejscowy w Tczewie
opracowanie graficzne: Angelika Jagielska/Fabryka Sztuk
partnerzy: Apator Metrix S. A. w Tczewie, Archiwum Państwowe w Gdańsku
zbiory z zasobów Głównego Urzędu Miar, Okręgowego Urzędu Miar w Gdańsku. Wydziału Zamiejscowego w Słupsku, Okręgowego Urzędu Miar w Gdańsku. Wydziału Zamiejscowego w Tczewie, Apator Metrix S. A. w Tczewie, Narodowego Archiwum Cyfrowego, osób prywatnych (Tomasza Bazy, Doroty Wałszewskiej, Dariusza Wałaszewskiego i Józefa Ziółkowskiego)

Tczew, ul. Podmurna 15
wystawa czynna do 5.10.19 r.
internisaż: 13.09
Wstęp wolny!
Galeria zdjęć

grafika i 1/4korca ze zbiorów Głównego Urzędu Miar
replika wagi rzymskiej, nierównoramiennej ze zbiorów Głównego Urzędu Miar
pojemniki miarowe ze zbiorów Głównego Urzędu Miar, jednostek podległych i osób prywatnych
liczniki energii elektrycznej i wodomierze ze zbiorów Głównego Urzędu Miar
taksometry, przyrząd do ich sprawdzania oraz przyrząd do pomiaru drogi przebytej przez parowóz i liczydło benzynowe ze zbiorów Głównego Urzędu Miar
Czytaj więcej
Ciekawe wydarzenia
Aktualności
Aktualności
Aktualności
W Międzynarodowym Dniu Muzeów, czyli 18 maja, ponownie otwieramy przestrzenie wystawiennicze. Jedn...
Aktualności
Przyjmujemy zgloszenia na warsztaty dla dzieci.
  
Fabryka Sztuk © 2007 - 2020
Projekt dofinansowany ze środków UE ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006