Język / Language :
Społeczność:
    

O nas    Aktualności    Wystawy    Edukacja    Wydarzenia    Kontakt
książka "Aleksander Sculteti, przyjaciel Mikołaja Kopernika. Szesnastowieczna rzeczywistość w kontekscie wielkich uczonych" pod red. Józefa M. Ziółkowskiego

Data publikacji: 15.04.2020, 11:44

Od początku funkcjonowania prowadzimy działania na rzecz zachowania i popularyzacji dziedzictwa kulturowego Tczewa oraz regionu kociewskiego. Jedną z form jest działalność wydawnicza. Dotychczas ukazało się dwadzieścia siedem publikacji posiadających numer ISBN: broszur, katalogów, zeszytów ćwiczeń, książek popularnonaukowych i albumów. Często są to wydawnictwa towarzyszące wystawom. Tak jest w przypadku najnowszej książki – „Aleksander Sculteti, przyjaciel Mikołaja Kopernika. Szesnastowieczna rzeczywistość w kontekście wielkich uczonych”. Jej redaktor – Józef M. Ziółkowski, muzealnik i popularyzator dziejów naszego miasta zaprosił do współpracy dr hab. Teresę Borawską, emerytowaną profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, która od wielu lat bada dzieje kapituły warmińskiej i środowisko Mikołaja Kopernika oraz Jarosława Pióro, absolwenta astronomii na wspomnianej uczelni, który popularyzuje tę dziedzinę poprzez wykłady, artykuły prasowe, audycje radiowe i spotkania obserwacyjne. W efekcie powstała licząca blisko dwieście stron publikacja, gdzie poparty rzetelnymi badaniami naukowymi tekst został opatrzony reprodukcjami dokumentów oraz fotografiami.
Przedstawione są w niej koleje losu oraz dokonania dwóch zaprzyjaźnionych ze sobą wybitnych uczonych: Aleksandra Scultetiego, urodzonego w Tczewie historyka, kartografa, doktora prawa, który wiele lat spędził w watykańskim więzieniu oraz Mikołaja Kopernika – polskiego astronoma, lekarza, ekonomisty, twórcy heliocentrycznej teorii budowy Wszechświata.

Nieprzypadkowo Józef Ziółkowski zestawił ze sobą nazwiska Scultetiego i Kopernika, albowiem obaj uczeni wspierali się, realizowali wspólne projekty - jak np. sporządzenie mapy Prus, równocześnie interesując się wzajemnie swoimi indywidualnymi dokonaniami, wszak po śmierci Kopernika Sculteti promował w Rzymie jego wiekopomne dzieło „O obrotach sfer niebieskich”, co wymagało znacznej odwagi, bowiem mówiąc łagodnie, nie wszystkim teoria heliocentryczna przypadła do gustu.

Wracając do treści książki, trzeba podkreślić, iż oprócz życiorysów tytułowych bohaterów Czytelnik poznaje również rodzinne miejscowości Scultetiego i Kopernika: Tczew i Toruń, a także dzieje kapituły warmińskiej, której byli oni kanonikami. To właśnie w kapitule katedralnej doszło do pierwszego spotkania dwóch uczonych. Opisane jest również tło historyczne, bo przecież kształtujemy się w określonym środowisku i określonej epoce. XV i XVI wiek, mówiąc w skrócie, to upadek Cesarstwa Bizantyjskiego, odkrycia geograficzne i początek reformacji.

Bardzo ciekawy jest też rozdział dotyczący geocentrycznej i heliocentrycznej budowy Wszechświata. Jarosław Pióro przypomina nam, że już w IV w. p.n.e. Arystarch stwierdził, że Ziemia i inne planety krążą wokół Słońca, ale nie potrafił tego udowodnić. Uczynił to Mikołaj Kopernik, tworząc matematyczny model. Jednak myślał, że Słońce jest środkiem Wszechświata, a nie, tak jak wiemy, centrum jedynie Układu Słonecznego.

Książka „Aleksander Sculteti, przyjaciel Mikołaja Kopernika. Szesnastowieczna rzeczywistość w kontekście wielkich uczonych” jest godna polecenia. To ciekawa lektura, zwłaszcza dla miłośników historii i astronomii oraz dla tczewian, wszak warto poznać życie tak nietuzinkowej postaci związanej z naszym miastem. Przypomnijmy, że od ponad czterdziestu lat patronuje on Miejskiej Bibliotece Publicznej.
Gdy tylko otworzymy Fabrykę Sztuk, będzie ją można zakupić w punkcie obsługi klienta przy ul. 30 Stycznia 4.

Promocja książki odbyła się 19 lutego 2020 r. - w rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika.

projekt graficzny: Lidia Ciecierska Oficyna Wydawnicza Edytor.org
Galeria zdjęć

promocja książki o Aleksandrze Scultetim
promocja książki o Aleksandrze Scultetim
promocja książki o Aleksandrze Scultetim
promocja książki o Aleksandrze Scultetim
promocja książki o Aleksandrze Scultetim
Czytaj więcej
Ciekawe wydarzenia
Aktualności
Aktualności
Aktualności
Aktualności
W Międzynarodowym Dniu Muzeów, czyli 18 maja, ponownie otwieramy przestrzenie wystawiennicze. Jedn...
  
Fabryka Sztuk © 2007 - 2020
Projekt dofinansowany ze środków UE ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006