Język / Language :
Społeczność:
    

O nas    Aktualności    Wystawy    Edukacja    Wydarzenia    Kontakt
Kociewska Szopka Bożonarodzeniowa

Data publikacji: 19.12.2019, 08:21

Wywodzą się z jasełek, czyli przedstawień narodzenia Pana Jezusa. Początkowo stawiano je w kościołach, ale od wprowadzenia w 1736 roku zakazu urządzania ich w świątyniach, uległy laicyzacji. Nosili je kolędnicy oraz stawiane były w domach pod choinką. W XIX wieku z powrotem wróciły do kościołów. Pojawiają się również na otwartych przestrzeniach: placach, ulicach. Mowa o szopkach bożonarodzeniowych.
To już tradycja, że przed tczewskim ratuszem pojawia się szopka bożonarodzeniowa. Nie inaczej jest i w tym roku. Jej otwarcie nastąpi 20 grudnia 2019 r. o godz. 12.00 przed Urzędem Miejskim na pl. Marsz. Piłsudskiego 1. Uroczystość uświetni występ dzieci z Przedszkola Niepublicznego „Jarzębinka”. Po oddaniu hołdu Dzieciątku Jezus, uczestnicy wydarzenia wybiorą się na plac Hallera, by odsłonić figurkę zimy – replikę tej, która zdobi szczyt jednej z kamienic.
Szopka bożonarodzeniowa została przygotowana przez Fabrykę Sztuk, przy nieocenionej pomocy Zakładu Usług Komunalnych w Tczewie.Czytaj więcej
Ciekawe wydarzenia
Aktualności
Przyjmujemy zgloszenia na warsztaty dla dzieci.
Aktualności
W Międzynarodowym Dniu Muzeów, czyli 18 maja, ponownie otwieramy przestrzenie wystawiennicze. Jedn...
wystawa Nasze miasto - Twój plac Marsz. Józefa Piłsudskiego
Aktualności
Aktualności
  
Fabryka Sztuk © 2007 - 2020
Projekt dofinansowany ze środków UE ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006