Język / Language :
Społeczno¶ć:
    

O nas    Aktualno¶ci    Wystawy    Edukacja    Wydarzenia    Kontakt
wystawa plenerowa "Nasze miasto - Twój plac Marszałka Jozefa Piłsudskiego"

Data publikacji: 28.05.2020, 13:23

wystawa Nasze miasto - Twój plac Marsz. Józefa Piłsudskiego
wystawa Nasze miasto - Twój plac Marsz. Józefa Piłsudskiego
(fot. Dariusz Wałaszewski/Fabryka Sztuk)
Spacerując po Starym Mieście natrafimy na okazałe, dostojne budynki z czerwonej cegły. Jednym z nich jest siedziba Urzędu Miejskiego przy pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego 1. Nie zawsze powiewała na nim biało-czerwona flaga. O historii tego budynku, jak i całego placu została przedstawiona na czwartej wystawie z cyklu "Nasze miasto - Twoja ulica..."

Możemy sobie tylko wyobrazić, jak plac Marszałka Józefa Piłsudskiego wyglądał dawno, dawno temu. Znajdował się poza obrębem murów miejskich. Jedno, co jest wspólne dla tamtych i dzisiejszych czasów, to ważna funkcja komunikacyjna tego miejsca. Od XIII do 1. połowy XIX wieku krzyżowały się tutaj trakty. Z tego względu na dawnym przedmieściu powstawały obiekty służące przyjezdnym, w tym dwa hotele. Ponadto znajdowały się dwie kuźnie, targowisko tzw. „bydlęce”, składy drewna i węgla. W 1897 roku teren uległ dużemu zniszczeniu na skutek pożaru. Zapewne tczewianie pamiętają jeszcze dawną nazwę tego miejsca – plac Grunwaldzki. Do końca lat 70. XX wieku był szeroką arterią, potem uległ przebudowie. Ostatnia większa inwestycja – to wybudowane w 2005 roku rondo, które zastąpiło trójkątne skrzyżowanie. Nosi ono imię Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Na placu odbywały się manifestacje i uroczystości. To tutaj, sto lat temu, tczewianie witali polskie wojsko, które przybyło po wielu latach zaboru pruskiego, sankcjonując tym samym powrót Tczewa do Polski.

Na wystawie przyglądamy się również otoczeniu placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Widzimy budynek dawnej szkoły żeńskiej, powstałej w okresie zaboru pruskiego. Dziś obradują w nim miejscy radni. To równie�ż druga siedziba Urzędu Miejskiego – ul. 30 Stycznia 1. Arkady, których fragmenty zostały po dziś dzień, miały odgradzać teren cmentarza ewangelickiego (dziś w tym miejscu jest Park Kopernika) od miejskiego zgiełku. Dawniej w tym miejscu istniał ewangelicki kościół pw. Jerzego i szpital. Wprost z placu wybieramy si� w kierunku Starego Miasta. Po drodze zobaczymy budynek poczty oraz nieistniejące już kino.


"Nasze miasto - Twój plac Marszałka Józefa Piłsudskiego"
27.05-30.09.2020
Tczew, przed Urzędem Miejskim
Layout: Angelika Jagielska
Tekst: Małgorzata Kruk
Ikonografia ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Aleksandra Skulteta w Tczewie i Archiwum Zakładowego Urzędu Miejskiego w Tczewie
Literatura: „Studium historyczno-urbanistyczne miasta Tczewa”, pod red. W. Szczuczko i Z. Nawrockiego, Toru� 1980; seria „Album Tczewski” Józefa Golickiego, Roman Landowski, „Tczew w czasie i przestrzeni”, Tczew 2008, Małgorzata Mykowska, „Nowa wieża na ratuszu”, w: „Panorama Miasta”, nr 8/235, s. 10-11
Foto: Stanisław Zaczyński
Czytaj więcej
Ciekawe wydarzenia
Aktualności
Prace kaligraficzne inspirowane różnymi kręgami kulturowymi.
Aktualności
Zestawienie naszych wirtualnych przedsięwzięć.
wystawa Nasze miasto - Twój plac Marsz. Józefa Piłsudskiego
Aktualności
Czwarta wystawa o historii ulic już dostępna w otwartej przestrzeni publicznej.
Aktualności
W Międzynarodowym Dniu Muzeów, czyli 18 maja, ponownie otwieramy przestrzenie wystawiennicze. Jedn...
  
Fabryka Sztuk © 2007 - 2020
Projekt dofinansowany ze ¶rodków UE ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006