Język / Language :
Społeczność:
    

O nas    Aktualności    Wystawy    Edukacja    Wydarzenia    Kontakt
wystawa „Leon Janta-Połczyński (1867-1961) – senator i minister z Borów Tucholskich”

Data publikacji: 17.11.2018, 12:09

Zapraszamy na wystawę biograficzną poświęconą Leonowi Janta-Połczyńskiemu, pięciokrotnemu ministrowi rolnictwa i dóbr społecznych w Drugiej RP, senatorowi dwóch kadencji, działaczowi społecznemu.
Wernisaż odbędzie się 27 listopada 2018 r. o godz. 18.00 w naszej siedzibie głównej przy ul. 30 Stycznia 4, a wystawę można zwiedzać do 13 grudnia br. Wstęp bezpłatny!

Patronat Honorowy nad wystawą objęli: Senator RP Antoni Szymański oraz Poseł na Sejm RP Kazimierz Smoliński. Ekspozycja została użyczona przez Dyrekcję Zespołu Szkół Licealnych i Agrotechnicznych w Tucholi, której patronem jest Leon Janta-Połczyński.

Leon Janta-Połczyński urodził się 25 maja 1867 roku w Wysokiej k. Tucholi w rodzinie ziemiańskiej o dużej pozycji społecznej. Ukończył gimnazjum chojnickie, w którym przynależał do tajnej organizacji filomańskiej. Studiował w Krakowie, Berlinie, Paryżu. Jako prawnik uzyskał doktorat na uniwersytecie w Jenie (1890). Po odbyciu praktyki sądowej wrócił do Wysokiej, by objąć zarządzanie majątkiem rodzinnym. Szybko zaangażował się w działalność polskich organizacji gospodarczych i społecznych. Wspólnie z innymi miejscowymi działaczami narodowymi organizował Spółkę Parcelacyjną, spółki handlowe "Kupiec" i "Rolnik". Działał w Banku Ludowym. Od 1898 r. był Patronem kółek rolniczych na Pomorzu. W latach 1905 - 1919 wydawał i redagował tygodnik "Kłosy", który był organem pomorskich kółek rolniczych. Przy jego pomocy finansowej i posła Romana Połczyńskiego wychodziła "Gazeta Gdańska". W 1914 r. zorganizował w Tucholi Walny Zjazd Delegatów Kółek Rolniczych z Pomorza i Wielkopolski. Wszystkie te spółki gospodarcze, handlowe i prasa miały za zadanie chronić polskie interesy i konkurować ekonomicznie z ludnością niemiecką. Leon Janta-Połczyński był rzecznikiem zachowania w polskich rękach dóbr ziemskich. W 1911 r. wykupił majątek Zbeniny, koło Chojnic. Jego żoną była Maria z Komierowskich. Podczas I wojny światowej utrzymywał kontakty z działaczami niepodległościowymi w Wielkopolsce i na Śląsku, po wojnie zaś jako członek Rady Narodowej byłego zaboru pruskiego i delegat rządu polskiego wyjeżdżał na konferencję pokojową do Paryża jako ekspert w sprawie przynależności Pomorza do Polski. Następnie był podsekretarzem stanu w Ministerstwie byłej Dzielnicy Pruskiej w Poznaniu (1919-1921). W senacie pierwszej kadencji przewodniczył klubowi Chrześcijańsko-Narodowe Stronnictwo Rolnicze. Po przewrocie majowym przeszedł na stronę sanacji. Z jej ramienia był senatorem w latach 1930-1935. Od 16 stycznia 1930 r. do 23 marca 1932 r. był ministrem rolnictwa. W tej roli zapoczątkował ułatwienia dla drobnych rolników przez spłatę zadłużeń i interwencyjny skup nadwyżek zbożowych przez państwo. Na stanowisku ministra był rzecznikiem ingerencji rządu w sprawy gospodarki rolnej jako próby przyspieszenia wyjścia z kryzysu. Przewodniczył Związkowi Ziemian Pomorskich i reprezentował ich interesy wobec władzy centralnej. Po odejściu ze stanowiska reprezentował Polskę na kongresach międzynarodowych poświęconych sprawom rolnym. W latach 1948-1959 był organizatorem i dyrektorem Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Leon Janta-Połczyński odznaczony został wieloma orderami zagranicznymi i polskimi, m.in.: Komandorią z Gwiazdą Polonia Restituta (1938). Zmarł 20 lipca 1961 r. w Poznaniu, a pochowany został w rodzinnym grobowcu w Raciążu.
/Cyt. za http://zsliatuchola.pl/patron/
Czytaj więcej
Ciekawe wydarzenia
praca plastyczna stworzona podczas ferii zimowych 2016
Aktualności
Od 10 stycznia przyjmujemy zapisy na ferie zimowe. Jest to oferta dla grup zorganizowanych ze szkół ...
rodzina koci koci... Kociewiaków
O nas
Naszą maskotką jest koci koci... Kociewiak.
Aktualności
W ramach obchodów Światowego Dnia Kociewia ogłaszamy konkurs plastyczny "Kociewski obrazek".
Orszak Trzech Króli
Aktualności
Po raz szósty ulicami Tczewa przeszedł Orszak Trzech Króli, by oddać hołd Dzieciątku Jezus.
  
Fabryka Sztuk © 2007 - 2019
Projekt dofinansowany ze środków UE ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006