Język / Language :
Społeczność:
    

O nas    Aktualności    Wystawy    Edukacja    Wydarzenia    Kontakt
Fabryka Sztuk online - odcinek 7

Data publikacji: 30.04.2020, 10:37

W drugiej części filmu „Muzealia Fabryki Sztuk” opowiadamy o sprzętach onegdaj używanych w domach: drewnianych wiadrach, masielnicach, aluminiowych kankach, tarkach do prania czy też żelazkach z duszą. Przenosimy się do czasów, gdy prace domowe wykonywało się ręcznie. Zobaczymy, ile czynności składało się na to, by mieć czyste i uprasowane ubranie: przyniesienie wody ze studni przy pomocy nosidła, namoczenie odzieży w balii wypełnionej wodą, następnie pocieranie nią po powierzchni tarki, płukanie w czystej wodzie, suszenie i oczywiście prasowanie, np. żelazkiem ze specjalnym pojemnikiem na duszę, a więc kawałkiem metalu, który uprzednio rozgrzewało się w piecu. Ponadto poznamy instrukcję, jak zrobić domowe masło, a to również nie było łatwe zadanie.
Film został zrealizowany na dziedzińcu Fabryki Sztuk. Sielski klimat nagrania podkreśla scenografia – Poniatówka i stojące przed nią drewniane rzeźby o imionach Andzia i Maciek. W rolę Kociewianki wykonującej domowe obowiązki wciela się Emilia Kalinowska, a opowieść o eksponatach etnograficznych snuje Józef Ziółkowski.
Film Muzealia Fabryki Sztuk
***
Zachęcamy również do poznania tajników średniowiecznej kuchni, które zdradza nam Dariusz Wałaszewski w artykule „Słów kilka o średniowiecznym jadle”. Wówczas obowiązywała zasada „co tłustsze, to zdrowsze”. W Polsce nie znano ziemniaków, a produkt luksusowy stanowiło mleko i mleczne produkty. Jadano zaś wieprzowinę, wołowinę, dziczyznę, drób. kaszę i ryż. Ryby w przeróżnej postaci były z kolei daniem odpowiednim na post, a pamiętajmy, że w tamtych czasach poszczono nawet 200 dni w roku. Za przysmak uchodziły też ogony bobrze, żółwie błotne oraz łapy niedźwiedzie. Najpopularniejszym napojem było piwo, które początkowo różniło się od obecnego, gdyż było gęstym wywarem ze sfermentowanego zboża, spożywanym o każdej porze dnia. Rzecz jasna, stoły poszczególnych warstw społecznych, czy to mieszczaństwa, szlachty czy chłopstwa, różniły się od siebie.
Artykuł dostępny jest w zakładce wystawy online.

#kulturaonline #zostanwdomu
Czytaj więcej
Ciekawe wydarzenia
Aktualności
Aktualności
Aktualności
Aktualności
Zestawienie naszych wirtualnych przedsięwzięć.
  
Fabryka Sztuk © 2007 - 2020
Projekt dofinansowany ze środków UE ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006