Język / Language :
Społeczność:
    

O nas    Aktualności    Wystawy    Edukacja    Wydarzenia    Kontakt
Zabytkowa fibula w naszych zbiorach

Data publikacji: 20.03.2017, 17:02


Fibula
(fot. Józef Ziółkowski)
Fibula z okresu 0-160 r. n.e. trafiła do naszych zbiorów!
Ten niezwykły zabytek został znaleziony przez tczewianina Tomasza Olszewskiego na polu w Dąbrówce Tczewskiej. Następnie oddał go do Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z siedzibą w Gdańsku. Zgodnie z życzeniem znalazcy, konserwator uwzględnił fakt, iż fibula została znaleziona na terenie gminy Tczew, i przekazał ją w formie depozytu właśnie do nas.

Fibula to ozdobna zapinka, najczęściej występująca w formie rozbudowanej agrafki, służąca do spinania szat. Tego typu przedmioty spotykane są na stanowiskach archeologicznych z terenu niemal całej Europy. Pojawiają się już w okresie halsztackim (ok. 750-400 r. p.n.e.) i występują nieprzerwanie aż do wczesnego średniowiecza (XIII w. n.e.). Fibule są znajdowane najczęściej w pochówkach zmarłych. Dzięki swej różnorodności i zmienności form stanowią jeden z nielicznych zabytków, pozwalający wydatować znalezisko archeologiczne z dokładnością niekiedy nawet do kilkunastu lat. Fibule były ważnym elementem stroju osoby ją noszącej, jak również statusu społecznego, podkreślały przede wszystkim pozycję materialną właściciela. Często dawano je w podarunku, o czym świadczą umieszczane na nich napisy.

Przedmiot, który znalazł Tomasz Olszewski, to fibula „oczkowata” z serii pruskiej. Jest wykonana z brązu. Określenie „oczkowata” wywodzi się od konstrukcji górnej cięciwy przytrzymywanej haczykiem; charakterystyczne dla niej są również spłaszczony kabłąk i spłaszczona nóżka ozdobiona co najmniej dwiema parami wklęsłych oczek. Seria pruska natomiast oznacza miejsce znaleziska oraz datowanie. Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków określił je na okres od 0 do 160 r. n.e. Prezentowana fibula jest charakterystyczna dla kultury wielbarskiej, która obszarem występowania obejmuje m.in. dolne dorzecze Wisły.
Galeria zdjęć

Czytaj więcej
Ciekawe wydarzenia
wystawa Nasze miasto - Twój plac Marsz. Józefa Piłsudskiego
Aktualności
Wystawy
Aktualności
Aktualności
  
Fabryka Sztuk © 2007 - 2020
Projekt dofinansowany ze środków UE ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006