Język / Language :
Społeczność:
    

O nas    Aktualności    Wystawy    Edukacja    Wydarzenia    Kontakt
„Art brut. Outsiderzy sztuki”

Data publikacji: 06.11.2013, 13:30

Fabryka Sztuk, Galeria Świętojańska w Gdańsku oraz Galeria Tak w Poznaniu serdecznie zapraszają na wystawę „Art brut. Outsiderzy sztuki”. Wernisaż odbędzie się 15 listopada o godz. 18.00. w siedzibie Fabryki Sztuk przy ul. 30 stycznia.

Art brut (z francuskiego: sztuka surowa, nieokrzesana) – termin wprowadzony przez francuskiego artystę J. Dubuffeta na oznaczenie rysunków i obrazów tworzonych przez dzieci, przestępców i chorych psychicznie, którzy wskutek braku wykształcenia i kontaktu ze sztuką i kulturą tworzą dzieła niezależne od norm społecznych, artystycznych mód oraz konwencji. Ludzi tych Dubuffet uważał za cennych posiadaczy nieskażonych kulturą emocji. Oryginalność, świeżość i często nieprzyzwoitość art brut były źródłem inspiracji dla szukającego twórczej ekspresji Dubuffeta.

Pierwszy duży pokaz prac artystów naiwnych i art brut w Polsce ("Inni") miał miejsce w Zachęcie w 1965 r., za sprawą profesora Aleksandra Jackowskiego.

W 1985 r., w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, zorganizowana została kolejna duża wystawa "Talent, pasja, intuicja". Były to największe i najbardziej komplementarne prezentacje sztuki "innej" w dziejach polskiego wystawiennictwa.

W 2005 r. minęło 40 lat od wystawy "Inni" w Zachęcie i 20 lat od wystawy "Talent, Pasja, Intuicja" w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, które wspólnie z Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie postanowiło przygotować wystawę "Talent, Pasja, Intuicja II". Była ona z jednej strony retrospektywnym przeglądem najciekawszych zjawisk artystycznych i najwybitniejszych osobowości twórczych z kręgu sztuki nieprofesjonalnej, naiwnej, outsider, art brut, rozpoznanych w ciągu ostatnich 20 lat, z drugiej zaś przypomnieniem wybranych, wybitnych dzieł (z dwóch poprzednich wystaw) uznanych klasyków gatunku, m.in.: Nikifora, Ociepki, Monsiela, Krawczuka, Miklasiewicza, Zagajewskiego, Kudły, Zegadły, oraz prace niedawno odkrytych, niezmiernie utalentowanych artystów bez dyplomów, takich jak: Dembiński, Jeziorański, Rebelski, Świątek i innych.

Na tczewskiej ekspozycji swoje prace zaprezentuje 5 artystów z Gdańska i Poznania: Daria Brambor, Adam Dembiński, Sebastian Proszko, Wojciech Rubik, Magda Zielazna.

Wystawa będzie czynna do 15 grudnia br.

Serdecznie zapraszamy!
Czytaj więcej
Ciekawe wydarzenia
Aktualności
Aktualności
W Międzynarodowym Dniu Muzeów, czyli 18 maja, ponownie otwieramy przestrzenie wystawiennicze. Jedn...
Aktualności
Aktualności
  
Fabryka Sztuk © 2007 - 2020
Projekt dofinansowany ze środków UE ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006