Język / Language :
Społeczność:
    

O nas    Aktualności    Wystawy    Edukacja    Wydarzenia    Kontakt
„Wędrówka wśród cieni”

Data publikacji: 16.05.2013, 10:03

Serdecznie zapraszamy na promocję wyjątkowej książki. „Wędrówka wśród cieni” to zapis życia Józefa Tarnowskiego, żołnierza AK, więźnia sowieckiego gułagu, żołnierza brygady spadochronowej walczącego w bitwie pod Arnhem, którego wojna rozdzieliła z rodziną i zaprowadziła do Szkocji. Promocja książki odbędzie się w piątek, 24 maja o godz. 18.00, w naszej siedzibie przy ul. 30 Stycznia 4.

Józef Tarnowski urodził się 19.03.1922 r. w Maniewiczach we wschodniej Polsce. Aresztowany przez NKWD w 1940 r. za działalność w AK został zesłany na Syberię. Po inwazji Niemiec na ZSRR został przewieziony do Uzbekistanu, a następnie do Iranu. Wstąpił tam do wojska polskiego - brygady spadochronowej. Po przeszkoleniu w Szkocji, wziął udział w bitwie pod Arnhem. Po wojnie wrócił do Szkocji. Skończył studia inżynieryjne. Był wieloletnim pracownikiem międzynarodowej korporacji ITT zajmującej się, m.in. wdrażaniem nowoczesnych technologii w różnych dziedzinach przemysłu. W latach 80-tych zajął się pracą społeczną z BESO - brytyjską organizacją pozarządową o charakterze dobroczynnym, nastawioną na niesienie pomocy doradczej krajom rozwijającym się - od 1990 r. zaangażowaną także w Europie Środkowej i Wschodniej. Aktywnie działał na rzecz rozwoju po-komunistycznej Polski. Otrzymał wiele międzynarodowych odznaczeń i wyróżnień. W Polsce został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi i Orderem Zasługi RP. Zmarł 12.09.2010 r.

„Wędrówkę wśród cieni” napisał wspólnie z Raymondem Raszkowskim Ross, dramatopisarzem, dziennikarzem i wykładowcą na Uniwersytecie Edynburskim. Książka ukazała się drukiem w maju 2009 r. w j. angielskim. W 2013 r. została przetłumaczona i wydana w j. polskim.

„Wędrówka wśród cieni” jest książką o wygnaniu i ludzkiej odysei, jest nieprawdopodobnie wzruszającą historią życia Józefa Tarnowskiego, młodego polskiego bojownika o wolność, który przeżył mroźne piekło wojennego, sowieckiego gułagu i przemierzył pół świata, aby dołączyć do Polskich Sił Zbrojnych w Szkocji.
Był spadochroniarzem i walczył w krwawej rzeźni pod Arnhem; następnie został żandarmem wojskowym na ruinach Trzeciej Rzeszy, przesiedleńcem próbującym zbudować nowe życie w powojennej Wielkiej Brytanii, a ostatecznie znanym inżynierem elektronikiem, którego prace nad pionierskimi projektami zaprowadziły z powrotem do nowej Polski.
Jest to opowieść o idyllicznym dzieciństwie, rodzinie, przyjaciołach utraconych i odzyskanych, wojnie i pokoju, miłości i nadziei, dramacie i odkupieniu. Będąc opowieścią o losach jednego człowieka, książka jest jednocześnie historią starej Europy, która przeminęła wraz z rozpadem sowieckiego imperium i historią nowej Europy, zapoczątkowanej przez powstanie ruchu Solidarności. Będąc opowieścią o człowieku rodzinnym, człowieku wnikliwego i bystrego umysłu, ironii i humoru „Wędrówka wśród cieni” jest jednocześnie hołdem złożonym woli przetrwania i próbą odbudowania ludzkiego ducha.”

/źródło: Witold Neumann/

Zapraszamy
Czytaj więcej
Ciekawe wydarzenia
wystawa Nasze miasto - Twój plac Marsz. Józefa Piłsudskiego
Aktualności
Aktualności
W Międzynarodowym Dniu Muzeów, czyli 18 maja, ponownie otwieramy przestrzenie wystawiennicze. Jedn...
Aktualności
Aktualności
  
Fabryka Sztuk © 2007 - 2020
Projekt dofinansowany ze środków UE ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006