Język / Language :
Społeczność:
    

O nas    Aktualności    Wystawy    Edukacja    Wydarzenia    Kontakt
PERFORMANCE. SZTUKA WOLNOŚCI

Data publikacji: 09.10.2015, 13:36

Performance – to nowa propozycja warsztatów w Fabryce Sztuk. Uczestniczą w nich uczniowie z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Pod okiem aktora i reżysera Piotra Weintza uczą się podstawowych technik aktorskich, poznają swoje ograniczenia i atuty, odkrywają nowe umiejętności, by po kilku tygodniach zaistnieć w przestrzeni publicznej. Nie jest to łatwe zadanie, zwłaszcza, gdy trzeba pokonać lęk i wewnętrzne bariery oraz nabrać pewności, aby kreatywnie wyrazić siebie, a zwłaszcza swoje emocje. Sytuacja tym bardziej komplikuje się, gdyż twórca sytuacji artystycznej musi liczyć się z różną reakcją odbiorcy: od obojętności poprzez zdziwienie, a na dezaprobacie skończywszy. W performance widz staje się częścią sztuki.

Warsztaty są również okazją do poznania nowych ludzi i tym samym odmiennych sposobów postrzegania świata. To także szansa na ekspresyjne wypowiadanie swoich myśli, albowiem zajęcia nie są prowadzone wedle określonego scenariusza. Ich efekt finalny, czyli zaistnienie uczestników jako twórców w przestrzeni publicznej, również będzie wspólnym dziełem uczestników warsztatów i instruktora.

Pierwsze próby interakcji z masowym odbiorcą są już za uczestnikami warsztatów. Ich zadanie polegało na ułożeniu krzeseł z napisami i drobnymi rekwizytami. Młodzież wykazała się kreatywnością w doborze elementów i bez wątpienia odwagą. Jaka była interpretacja zdarzenia przez przechodniów jednej z bardziej uczęszczanych w mieście ulic – trudno jednoznacznie ocenić. Na pewno pojawiało się zdziwienie. Jednakże mało kto odważył się, by stać się częścią sztuki. Po ćwiczeniu przyszedł czas na refleksję i ewaluację.

Warsztaty adresowane są do młodzieży. Spotkania odbywają się w każdy wtorek o godz. 17.00 w naszej siedzibie przy ul. 30 Stycznia 4. Udział w zajęciach jest bezpłatny.

Zapraszamy!

Galeria zdjęć

Czytaj więcej
Ciekawe wydarzenia
Aktualności
Aktualności
Aktualności
Aktualności
Zestawienie naszych wirtualnych przedsięwzięć.
  
Fabryka Sztuk © 2007 - 2020
Projekt dofinansowany ze środków UE ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006