Język / Language :
Społeczność:
    

O nas    Aktualności    Wystawy    Edukacja    Wydarzenia    Kontakt
LUDZIE KOKI, AMPIRI I TYTONIU

Data publikacji: 02.10.2015, 09:26

Zapraszamy na prelekcję „BORA, INDIANIE AMAZONII – LUDZIE KOKI, AMPIRI I TYTONIU”, którą wygłosi antropolog Marek Wołodźko. Spotkanie odbędzie się w czwartek, 22 października br. o godz. 18.00 w sali konferencyjnej Fabryki Sztuk przy ul. 30 stycznia 4.

Marek Wołodźko jest antropologiem, który od 2009 r. prowadzi badania w Amazonii peruwiańskiej wśród Indian Bora. W ciągu minionych 4 lat mieszkał z Bora prawie rok, ostatni raz od stycznia do kwietnia 2014 r. Na temat kultury Bora pisze doktorat w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM w Poznaniu.

Podczas spotkania, na podstawie materiału fotograficznego, video i nagrań dźwiękowych, zostanie przedstawiony obraz życia współczesnych Indian Amazonii, którzy żyją w dwóch światach – swojej tradycyjnej kultury i współczesnej cywilizacji. Uważa się, że to bogate życie obrzędowe uchroniło kulturę Bora przed całkowitym zanikiem i rozpłynięciem się w społeczeństwie narodowym. Liczne fiesty, własny język, mityczne pieśni, koka, która daje poznanie, tytoń, który leczy, wielkie domy komunalne, które są całym kosmosem, bębny manguare, za pomocą których Bora komunikują się ze światem nadnaturalnym - to wszytko ma miejsce dziś, obok nas, w zglobalizowanym świecie, pod koronami drzew amazońskiej dżungli.

W czasie spotkania będzie można zobaczyć i dotknąć oryginalne obiekty kultury materialnej - kosze, maski, hamaki, ozdoby, instrumenty - które Bora wykonują z surowców roślinnych występujących w Amazonii.


Wstęp wolny!
zapraszamy

Czytaj więcej
Ciekawe wydarzenia
Aktualności
Zestawienie naszych wirtualnych przedsięwzięć.
Aktualności
Aktualności
W Międzynarodowym Dniu Muzeów, czyli 18 maja, ponownie otwieramy przestrzenie wystawiennicze. Jedn...
Aktualności
  
Fabryka Sztuk © 2007 - 2020
Projekt dofinansowany ze środków UE ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006