Język / Language :
Społeczność:
    

O nas    Aktualności    Wystawy    Edukacja    Wydarzenia    Kontakt
Polska walcząca

Data publikacji: 07.01.2015, 09:53

Fabryka Sztuk i Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku zapraszają na wystawę „Polska Walcząca”, upamiętniającą Polskie Państwo Podziemne. Poprzez archiwalne zdjęcia i dokumenty zostały przedstawione początki konspiracji we wrześniu 1939 r., formy walki podziemnej przeciwko obu okupantom, akcja „Burza” i Powstanie Warszawskie. Nie zabrakło sylwetek bohaterów, w tym Żołnierzy Wyklętych, którzy kontynuowali walkę o niepodległość Polski po 1944 roku. Dopełnieniem opowieści są zdjęcia z prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej w miejscach, w których odnajdywane są i identyfikowane szczątki bohaterów Polski Walczącej, straconych w komunistycznych więzieniach. Na wystawie zaprezentowane zostały wątki regionalne. Zwiedzający mogą dowiedzieć się m.in. o organizacjach konspiracyjnych działających na Kaszubach, przebiegu akcji „Burza" na Kaszubach i Kociewiu, uczestnikach Powstania Warszawskiego więzionych w obozie koncentracyjnym Stutthof i przywódcach pomorskiego ruchu oporu.

Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 12 stycznia 2015 roku o godz. 18.00 - z udziałem dra Michała Sempołowicza, współautora aneksu regionalnego ekspozycji.

Serdecznie zapraszamy
Czytaj więcej
Ciekawe wydarzenia
Zielone Świątki, rys. M.E. Andriolli, Z. Gloger, Rok polski w życiu, tradycyi i pieśni, Warszawa 1900, źródło: polona.pl
Aktualności
O ludowych obchodach Zielonych Świątek.
Aktualności
Składamy najserdeczniejsze życzenia wszystkim dzieciom: tym mniejszym i tym troszkę starszym. Obyści...
Aktualności
W Międzynarodowym Dniu Muzeów, czyli 18 maja, ponownie otwieramy przestrzenie wystawiennicze. Jednoc...
Aktualności
Tym kim dla odzyskania przez Polskę nieodległości był Józef Piłsudski, tym dla nas, Pomorzan, jest g...
  
Fabryka Sztuk © 2007 - 2020
Projekt dofinansowany ze środków UE ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006