Język / Language :
Społeczność:
    

O nas    Aktualności    Wystawy    Edukacja    Wydarzenia    Kontakt
PROMOCJA KSIĄŻKI „Z WIŚLANEJ DELTY. TCZEW, GDAŃSK, ŻUŁAWY, MALBORK”

Data publikacji: 29.01.2016, 16:07

Wspólnie z Wydawnictwem Oskar zapraszamy na promocję książki Ludwiga Passarge’a "Z wiślanej delty. Tczew, Gdańsk, Żuławy, Malbork", która odbędzie się 4 lutego 2016 roku o godz. 18.00 w naszej siedzibie przy ul. 30 Stycznia 4 w Tczewie.

Spotkanie poprowadzą: Ryszard Rząd i Jacek Borkowicz. Książka będzie dostępna w promocyjnej cenie – 40 zł.

„Tam gdzie kończy się rzeka, a zaczyna morze” – tak często określana jest delta Wisły. Miejsce niezwykłe, gdzie przez stulecia zgodnie żyli przedstawiciele różnych narodowości i wyznań: Polacy, Niemcy, Żydzi, Kaszubi i Holendrzy. Wprawdzie ten wielokulturowy tygiel należy już do przeszłości, ale pozostaje nam dostępny dzięki źródłom: zdjęciom, dokumentom, wspomnieniom. Jedną z najciekawszych, a dotychczas szerzej nieznaną, relacji opisujących ten region stworzył niemal 150 lat temu wschodniopruski Niemiec – Ludwig Passarge. Jego liczne podróże po „małej ojczyźnie” zaowocowały bowiem książką, której pierwsze polskie wydanie ukazało właśnie nakładem Wydawnictwa Oskar.
Z wiślanej delty. Tczew, Gdańsk, Żuławy, Malbork to publikacja, która przenosi czytelnika do II połowy XIX wieku. Świata, w którym sąsiadują ze sobą nowoczesne gdańskie kamienice i prototyp dorożki – taradajki, a w tle widzimy bogactwo regionalne Żuław, z wysuwającą się na plan pierwszy wyjątkową siecią kanałów. Wszystko zaś okraszone filozoficznymi dygresjami, z których wiele zachowało aktualność do dziś. Jak stwierdza znany gedanista, Andrzej Januszajtis, „lektura tej książki jest jak przyjemny spacer z mądrym przewodnikiem, odsłaniającym naszym oczom pełnię piękna naszych stron”. (Opis z: http://maszoperia.org).

Wstęp wolny!
Zapraszamy!

Czytaj więcej
Ciekawe wydarzenia
Aktualności
Mydło - kiedyś wcale nie służyło do mycia, tylko do prania wełny i czyszczenia skór, a pewien francu...
Aktualności
Składamy najserdeczniejsze życzenia wszystkim dzieciom: tym mniejszym i tym troszkę starszym. Obyści...
Wystawy
Interdyscyplinarna wystawa!
Aktualności
Tym kim dla odzyskania przez Polskę nieodległości był Józef Piłsudski, tym dla nas, Pomorzan, jest g...
  
Fabryka Sztuk © 2007 - 2020
Projekt dofinansowany ze środków UE ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006