Język / Language :
Społeczność:
    

O nas    Aktualności    Wystawy    Edukacja    Wydarzenia    Kontakt
PIKNIK MILITARNY - 1 września 2016 r.

Data publikacji: 20.08.2016, 14:48

77. rocznica wybuchu drugiej wojny światowej stała się okazją do zorganizowania Pikniku Militarnego. W dniu 1 września 2016 r. na Bulwarze Nadwiślańskim im. Księcia Sambora II nie może zabraknąć zainteresowanych historią wojskowości oraz dziejami Tczewa w latach 1939-1945.

Stanowiska rekonstrukcyjne, zabytkowe pojazdy wojskowe (m.in. motocykle z wózkiem bocznym, samochód skrzyniowy Opel Blitz), dawna broń i umundurowanie, pokaz filmowy, plenerowe wystawy historyczne czy konkurencje strzeleckie - to sposób na pokazanie historii w przystępnej i interesującej formie.

Namioty wojskowe typu NS posłużą jako plenerowe muzea, w których zaprezentujemy dwie wystawy: ograniczoną terytorialnie do Tczewa, przygotowaną przez Fabrykę Sztuk oraz ukazującą Pomorze w okresie okupacji niemieckiej 1939-1945, będąca produkcją IPN. Wyświetlony zostanie film Agnieszki Gumińskiej, zawierający relacje świadków wydarzeń z początków drugiej wojny światowej uzupełniony komentarzami historyków.

Piknik uatrakcyjni obecność 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, która zaprezentuje współczesne pojazdy wojskowe. Klimat wojenny odzwierciedlą działania Samodzielnej Grupy Odtworzeniowej „Pomorze”. Rekonstruktorzy podejmą się odtworzenia przejścia granicznego i organizacji sztabu Wojska Polskiego z września 39 roku. Chętne osoby będą mogły odbyć przejazd ulicami miasta wojskowym samochodem terenowym typu Dodge. Bezpośredni kontakt z militariami umożliwi Kwidzyńskie Stowarzyszenie Sportowo Kolekcjonerskie GWARD. Swoje umiejętności strzeleckie będzie można sprawdzić w zawodach organizowanych przez Ligę Obrony Kraju. Z kolei Desant Paintball Tczew udostępni strzelnice do paintballu laserowego oraz zorganizuje gry i zabawy „Team Buildings”. Do dzieci i młodzieży adresujemy wielkoformatowe gry planszowe.

Na pikniku nie zabraknie też wojskowej grochówki, a na naszym stoisku będzie okazja do zaopatrzenia się w regionalne publikacje o drugiej wojnie światowej.
Celem Pikniku Militarnego jest upowszechnianie historii ze szczególnym uwzględnieniem wątków lokalnych, a zatem już dziś zapraszamy na tę nietypową lekcję.

Bulwar Nadwiślański im. Księcia Sambora II
1 września godz. 16.00-20.00

Wstęp wolny!
Czytaj więcej
Ciekawe wydarzenia
Aktualności
Zestawienie naszych wirtualnych przedsięwzięć.
Aktualności
Tym kim dla odzyskania przez Polskę nieodległości był Józef Piłsudski, tym dla nas, Pomorzan, jest g...
Wystawy
Interdyscyplinarna wystawa!
Aktualności
Ogłaszamy konkurs z okazji Światowego Dnia Kosmosu.
  
Fabryka Sztuk © 2007 - 2020
Projekt dofinansowany ze środków UE ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006