Język / Language :
Społeczność:
    

O nas    Aktualności    Wystawy    Edukacja    Wydarzenia    Kontakt
Piknik Historyczno-Militarny

Data publikacji: 08.09.2016, 08:18


(fot. Józef Ziółkowski)
W ramach obchodów 77. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej na Bulwarze Nadwiślańskim im. Księcia Sambora II odbył się po raz pierwszy w Tczewie Piknik Historyczno-Militarny. Licznie przybyłych mieszkańców zainteresowało zwłaszcza uzbrojenie i zabytkowe pojazdy zaprezentowane przez Samodzielną Grupę Odtworzeniową „Pomorze” i Stowarzyszenie Sportowo Kolekcjonerskie GWARD. Każdy miał okazję wziąć do ręki prawdziwy karabin używany na frontach drugiej wojny światowej, zasiąść za kierownicą replik pojazdów wojskowych czy też jako pasażer odbyć nimi krótki przejazd. Obok zabytkowego sprzętu można było obejrzeć współczesne wyposażenie wojska, a to za sprawą jednostek sprzętowych 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej i 16. Batalionu Dowodzenia Ziemi Elbląskiej. Nie lada gratkę dla miłośników wojskowości stanowiła możliwość obejrzenia wartego dziesiątki milionów złotych Mobilnego Modułu Stanowiska Dowodzenia oraz jednej z najlepszych na świecie wyrzutni pocisków rakietowych Spike. Nowoczesny pojazd do monitoringu zaprezentowała także Straż Ochrony Kolei.

Wymiar edukacyjny wydarzenia podkreśliły wystawy o okupacji niemieckiej w latach 1939-1945. Zasięg terytorialny jednej z nich, przygotowanej przez nas, ograniczał się do Tczewa. Z kolei druga, będąca produkcją Instytutu Pamięci Narodowej, dotyczyła całego Pomorza Gdańskiego. Ekspozycje uzupełniały filmy dokumentalne zawierające relacje bezpośrednich świadków wojny.

Najmłodsi uczestnicy wydarzenia skorzystali z gier planszowych, zabaw „team building”, laserowego paintballa. Chętnych nie zabrakło również w zawodach strzeleckich przeprowadzonych przez Ligę Obrony Kraju. Nagrodzono dziewięciu najlepszych strzelców w trzech kategoriach wiekowych. Przygotowaliśmy również poczęstunek w postaci wojskowej grochówki, po którą ustawiły się długie kolejki. Z kolei spragnieni wiedzy historycznej mogli zaopatrzyć się w regionalne publikacje na temat drugiej wojny światowej.

Celem Pikniku Historyczno-Militarnego było upowszechnianie historii ze szczególnym uwzględnieniem wątków lokalnych przy wykorzystaniu atrakcyjnych i przystępnych środków przekazu. Tłumy mieszkańców, które odwiedziły 1 września bulwar, są dowodem na popularność tego typu nowoczesnych lekcji historii.

Do współpracy przy organizacji wydarzenia zaprosiliśmy: 16. Pomorską Dywizję Zmechanizowaną w Elblągu, Ligę Obrony Kraju w Tczewie, Stowarzyszenie Sportowo Kolekcjonerskie GWARD, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku, Straż Ochrony Kolei, Samodzielną Grupę Odtworzeniową „Pomorze”, firmę Desant Paintball z Tczewa, Zakład Usług Komunalnych i Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, którym serdecznie dziękujemy. Podziękowania kierujemy także w stronę sponsorów, bez hojności których nie byłoby wielu atrakcji i nagród w konkursach: Fundacji Domu Kultury, Fundacji Grupy PKP oraz PKP Cargo S.A., Centrum Kultury i Sztuki, Tczewskiemu Centrum Sportu i Rekreacji, kina Helios w Tczewie.
Galeria zdjęć

Czytaj więcej
Ciekawe wydarzenia
Aktualności
Ogłaszamy konkurs z okazji Światowego Dnia Kosmosu.
Aktualności
W Międzynarodowym Dniu Muzeów, czyli 18 maja, ponownie otwieramy przestrzenie wystawiennicze. Jednoc...
Aktualności
Składamy najserdeczniejsze życzenia wszystkim dzieciom: tym mniejszym i tym troszkę starszym. Obyści...
Aktualności
Mydło - kiedyś wcale nie służyło do mycia, tylko do prania wełny i czyszczenia skór, a pewien francu...
  
Fabryka Sztuk © 2007 - 2020
Projekt dofinansowany ze środków UE ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006