Język / Language :
Społeczność:
    

O nas    Aktualności    Wystawy    Edukacja    Wydarzenia    Kontakt
O historii tczewskich wodociągów

Data publikacji: 01.12.2016, 10:06

Ryszard Lidzbarski
Ryszard Lidzbarski
(fot. Jacek Cherek)
Historię tczewskich wodociągów przybliżył 17 listopada 2016 r. podczas spotkania autorskiego Ryszard Lidzbarski, kierownik oczyszczalni ścieków w Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Tczewie, autor i współautor ponad trzydziestu artykułów z zakresu gospodarki wodno-ściekowej, które ukazały się w pismach w kraju i za granicą. Spod jego pióra wyszły trzy monografie „W poszukiwaniu tczewskich wież ciśnień”, „Prekursor tczewskiej inżynierii środowiskowej”, „Tradycja tczewskich wodociągów”. Są one owocem licznych kwerend w archiwach i bibliotekach.

Pierwsza część spotkania dotyczyła wież ciśnień. Ryszard Lidzbarski mówił o problemach związanych np. z ustaleniem lokalizacji tczewskich wież, tych już nieistniejących, oraz o zasadach ich budowy i kunszcie wykonania. Pokazywał też różne, zaczerpnięte z innych miast polskich i zagranicznych, współczesne przykłady wykorzystania niefunkcjonujących wież ciśnień.
W kolejnej części autor zaprezentował najważniejsze fakty dotyczące pracy prof. Ewalda Genzmera, który niewątpliwie ma zasługi w budowie infrastruktury wodno-ściekowej Tczewa. Wniósł on wiele uwag w projektach wykonanych przez biuro David Grove. Życiorysem tej nietuzinkowej postaci Ryszard Lidzbarski zainteresował się, jak sam podkreśla, niejako przez przypadek, gdy znajdował na dokumentach technicznych podpis profesora, stanowiący zatwierdzenie danego projektu.

Podczas ostatniej części spotkania została omówiona zawartość najnowszej książki Ryszarda Lidzbarskiego. Nie zabrakło też pytań od publiczności dotyczących chociażby etapów powstawania monografii o tczewskich wodociągach. Były również podziękowania i życzenia dalszej owocnej pracy.Galeria zdjęć

Ryszard Lidzbarski
Goście spotkania o historii tczewskich wodociągów
Goście spotkania o historii tczewskich wodociągów
Goście spotkania o historii tczewskich wodociagów
Czytaj więcej
Ciekawe wydarzenia
Planer Kulturalny
Aktualności
Zaplanuj sobie kulturę!
Aktualności
Warsztaty plastyczne dla dzieci i ceramiczne dla dorosłych - to nasze propozycje zajęć edukacyjnych ...
rodzina koci koci... Kociewiaków
O nas
Naszą maskotką jest koci koci... Kociewiak.
Aktualności
W kamienicy przy ul. Podmurnej 15 zagości sztuka współczesna. Zapraszamy na wystawę rzeźby i rysunku...
  
Fabryka Sztuk © 2007 - 2019
Projekt dofinansowany ze środków UE ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006