Język / Language :
Społeczność:
    

O nas    Aktualności    Wystawy    Edukacja    Wydarzenia    Kontakt
„Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis” dla Józefa Ziółkowskiego

Data publikacji: 21.05.2017, 11:47


Józef Ziółkowski odznaczony medalem Gloria Artis
Gala jubileuszowa z okazji 10-lecia działalności Fabryki Sztuk w Tczewie stała się doskonałą okazją, by wyróżnić osoby, które tworzą tę placówkę kulturalną od samego początku. Jedną z nich jest Józef Ziółkowski, zasłużony regionalista, dziennikarz, muzealnik.
11 maja 2017 roku podczas wspomnianej gali prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki wręczył Józefowi Ziółkowskiemu „Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dokonania odznaczonego na niwie kultury są bezdyskusyjne. W 1985 roku Józef Ziółkowski był jednym z założycieli Kociewskiego Kantoru Edytorskiego, aż po dziś dzień należy do Kolegium Redakcyjnego czasopisma „Kociewski Magazyn Regionalny”. Jest autorem i współautorem 18 książek, które często mają pionierski charakter. Są to albumy z jego unikatowymi fotografiami, publikacje historyczne oraz literackie, jak chociażby opowiadania dla dzieci „U Andzi i Maćka na Kociewiu” zawierające słownictwo zaczerpnięte z gwary kociewskiej.
Pasją Józefa Ziółkowskiego – obok pisania książek – jest przygotowywanie wystaw, które zawsze cieszą się sporym zainteresowaniem ze strony odbiorców w każdym wieku. Przyciągają dziesiątki tysięcy turystów z kraju i zagranicy. To udane sposoby pokazania historii Tczewa w przystępnej i atrakcyjnej formie, z zastosowaniem nowoczesnych technologii wystawienniczych.
Za pracę na rzecz kultury został odznaczony m.in. Medalem „Pro Domo Trsoviensi”, „Kociewskim Piórem”, „Samborowym Denarem”. W 2006 roku otrzymał Złoty Krzyż Zasługi za działalność na rzecz regionu w roku ubiegłym. Prezydent Miasta Tczewa przyznał mu wyróżnienie „Tczewianin Roku” (1997 rok i 2007 rok), nagrodę główną zaś w 2012 roku. Na szczególną uwagę zasługują wyróżnienia i trzecia nagroda przyznana na Targach Książki Kaszubskiej i Pomorskiej „Costerina” za publikacje: „Tczew: wizerunek dawny i współczesny” (wyróżnienie, współautor), „Wzdłuż doliny Wisły” (wyróżnienie), „W delcie Wisły” (III nagroda).

Działalność Józefa Ziółkowskiego to ogromny wkład w rozwój kultury Tczewa, Kociewia i Pomorza; to zarówno jej kształtowanie, jak i upowszechnianie wśród młodego pokolenia i osób dorosłych. To także dbanie o dziedzictwo historyczno-kulturowe regionu – jego zachowanie i przekazywanie tradycji.

Dla zespołu Fabryki Sztuk to ogromny zaszczyt, że nasz kolega otrzymał tak zaszczytne odznaczenie.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Czytaj więcej
Ciekawe wydarzenia
Aktualności
Zestawienie naszych wirtualnych przedsięwzięć.
Aktualności
Aktualności
Aktualności
  
Fabryka Sztuk © 2007 - 2020
Projekt dofinansowany ze środków UE ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006