Język / Language :
Społeczność:
    

O nas    Aktualności    Wystawy    Edukacja    Wydarzenia    Kontakt
relacja z przeglądu filmowego IPN "Echa Katynia"

Data publikacji: 03.05.2017, 12:27


(fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie)
W kwietniu – Miesiącu Pamięci Narodowej – zaprosiliśmy tczewian na przegląd filmowy „Echa Katynia”, który od 2010 roku organizuje IPN. W jego ramach zostały wyświetlone dwie produkcje: „Katyń – historia wciąż żywa”, gdzie popularny vloger-podróżnik Michał Pater przybliża charakterystykę Zbrodni Katyńskiej z uwzględnieniem tzw. kłamstwa katyńskiego. Drugi film – „Polska szuka bohaterów” Arkadiusza Gołębiewskiego – dotyczy poszukiwań szczątków ofiar terroru komunistycznego w Polsce.

Po projekcjach miała miejsce ożywiona dyskusja. Marcin Kłodziński z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie mówił o etapach powstawania książki „Tczewski Panteon Katyński. Jeżeli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie”. Podkreślił, że tworzenie listy katyńskich ofiar to proces długofalowy, wymagający dużego zaangażowania ze strony osób, które się tym zajmują. Wspomniano również, że niezwykle cenna w pracy historyków jest pamięć rodzinna. To krewni ofiar przekazują do różnych instytucji zdjęcia, listy, dokumenty. Wśród gości spotkania obecna była córka Leona Puchowskiego – policjanta, jeńca obozu w Ostaszkowie, ofiary Zbrodni Katyńskiej.

Przegląd filmowy miał miejsce 24 kwietnia 2017 roku, a dzień później w Zespole Opiekuńczym MOPS przy ul. Niepodległości została wyświetlona wspomniana produkcja pt. „Polska szuka bohaterów”.
Galeria zdjęć

Czytaj więcej
Ciekawe wydarzenia
Aktualności
W Międzynarodowym Dniu Muzeów, czyli 18 maja, ponownie otwieramy przestrzenie wystawiennicze. Jedn...
Aktualności
Aktualności
Aktualności
Zestawienie naszych wirtualnych przedsięwzięć.
  
Fabryka Sztuk © 2007 - 2020
Projekt dofinansowany ze środków UE ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006