Język / Language :
Społeczność:
    

O nas    Aktualności    Wystawy    Edukacja    Wydarzenia    Kontakt
Wystawa malarstwa Teresy Trzewik-Falgowskiej „Zakochana w Kociewiu”

Data publikacji: 01.12.2016, 10:52

Fabryka Sztuk serdecznie zaprasza na wystawę malarstwa Teresy Trzewik-Falgowskiej „Zakochana w Kociewiu”. Wernisaż odbędzie się w środę 14 grudnia o godz. 18.00 w siedzibie Fabryki Sztuk przy ul. 30 Stycznia 4 w Tczewie.

Teresa Trzewik jest osobą niezwykłą. W naturalny sposób, jak magnez, przyciąga do siebie ludzi. Wewnętrzną dobrocią sprawia, że wszyscy w jej otoczeniu stają się lepsi i szlachetniejsi. Każdego potrafi zmotywować do twórczego działania. Ma wszechstronne zainteresowania. Od kilkunastu lat zajmuje się malarstwem, jednocześnie organizując coroczne plenery plastyczne w pięknie położonej posiadłości we wsi Ciecholewy koło Starogardu, które dają możliwość pracy twórczej i wymiany doświadczeń. Jest bystrym obserwatorem. Przede wszystkim uważnie obserwuje zmiany zachodzące w przyrodzie: zmienność pór roku, koloru, światła. Zapisuje swoje spostrzeżenia w formie malarskiej. Przetwarza je, modyfikuje na własny indywidualny język wypowiedzi.
Malarka, z wykształcenia chemik, systematycznie i pracowicie prowadzi swój osobisty dialog ze sztuką. Podejmuje tradycyjne tematy: martwe natury - najczęściej zbudowane z elementów codziennego użytku, pejzaże, portrety. Korzysta z bogactwa ulubionego otoczenia przyrody, ciszy, rozmów o sztuce, obserwacji warsztatu innych malarzy, wystaw… Najwięcej uwagi skupia na kolorze, który traci właściwości lokalne na rzecz wielowarstwowych, „drgających” i wyszukanych w odcieniach plam barwnych. Te eksperymenty kolorystyczne przynoszą ciekawe i zaskakujące rozwiązania i są znakiem charakterystycznym tego malarstwa. Jednak w innych pracach, kolor jest wręcz surowy, a kształty ledwo zaznaczone, potraktowane w szkicowy sposób. Te dwie tendencje pojawiają cię w cyklach, które niejednokrotnie liczą nawet po kilkadziesiąt obrazów np. martwych natur z butami, wrzosów, pejzaży drewutni, ptactwa. Autorka wielokrotnie do nich powraca, by rozważać je wciąż na nowo. Cykle prac kwiatowych przyjmują formę tradycyjnej martwej natury, innym razem, nagromadzenie elementów rozmywa czytelność na rzecz form wręcz abstrakcyjnych, przypominających malarstwo polskich kolorystów: Jana Cybisa, Czesława Rzepińskiego, Piotra Potworowskiego.
Malarskie dokonania autorki mieszczą się między tradycją i ciągłym, niekończącym się eksperymentem. Artystka nieustannie bada swoje dokonania malarskie. Najważniejszym jest to, że to dociekanie jest świadome, podporządkowane wieloletnim poszukiwaniom i doświadczeniom.

Kolor jest bez wątpienia najważniejszym elementem malarstwa Teresy Trzewik. Znakiem rozpoznawczym, tworzącym harmonijne zestawienia, niezależnie czy plama barwna jest ledwie zaznaczona, czy też wyszukana, powstała z wielokrotnie nakładanych warstw. Wydaje się, że wystawa w Fabryce Sztuk w Tczewie podsumowuje dotychczasowy etap pracy malarskiej.
Obecnie powstają nowe obrazy na zdecydowanie większych formatach. Inny format to nowe i trudne wyzwanie. Ale przecież jesteśmy skazani na ciągły eksperyment w sztuce, po to aby się twórczo rozwijać. Na te prace musimy jeszcze poczekać. Tymczasem badajmy rozbudowany kolorystycznie świat Teresy Trzewik- Falgowskiej. Świat harmonii i równowagi.
/Adam Jakub Haras/


Wystawa będzie trwała do 4 stycznia 2017 r.

Wstęp wolny.
Zapraszamy!
Czytaj więcej
Ciekawe wydarzenia
Wystawy
Aktualności
W Międzynarodowym Dniu Muzeów, czyli 18 maja, ponownie otwieramy przestrzenie wystawiennicze. Jedn...
Aktualności
Aktualności
  
Fabryka Sztuk © 2007 - 2020
Projekt dofinansowany ze środków UE ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006