Język / Language :
Społeczność:
    

O nas    Aktualności    Wystawy    Edukacja    Wydarzenia    Kontakt
warsztaty + wystawa "Performatyka miłości"

Data publikacji: 31.08.2017, 14:21

Zapraszamy na warsztaty + wystawę „Performatyka miłości”.
Warsztaty 9 i 10 września 2017 r. od godz. 11:00,
wernisaż 11 września 2017 r. godz. 18:00,
wstęp bezpłatny.
Autorem wydarzenia jest Patryk Różycki, zatem oddajmy Mu głos:

Idea:
Performatyka miłości.
warsztaty + wystawa
Posługując się pojęciem performensu/performatyki, pragnę razem z uczestnikami warsztatów przyjrzeć się miłości i sprawom z nią związanym.
Stawiając pytanie w jaki sposób zachowujemy się kiedy „dotyka” nas miłość, chcę byśmy spróbowali to przedstawić poprzez działanie wybrane z szerokiej palety możliwych do wykonania gestów.
Jak w dobie emoji, jednozdjęciowych historyjek i kilkuliterowych słówek jesteśmy w stanie nadal indywidualnie formułować komunikat o tak wyraźnym uczuciu jakim jest miłości. Czy w ogóle chcemy jeszcze cokolwiek mówić o miłości lub też się do niej w jakikolwiek sposób odnosić? Czy użycie obrazka „serduszko” nie jest jedynie markowanym strzałem na czyjąś „bramkę”?
Chciałbym razem z uczestnikami warsztatów przeanalizować możliwe formy ekspresji własnych uczuć, nie tylko tych związanych bezpośrednio z miłością. W jaki sposób mówimy o uczuciach i czy w ogóle cokolwiek z tego co mówimy jest tym naprawdę czym ma być w pierwszym odczuciu. Następnie powziąć próbę indywidualnej opowieści, stworzenia symbolu, obrazu, działania żywego i zakomunikować własne uczucia.
Być może ktoś komuś wyzna miłość po raz pierwszy, zrobi laurkę, może ktoś napisze list, może zadedykuje post na którymś z portali albo po prostu da buziaka, forma ekspresji jest całkowicie otwarta i niczym nieograniczona.
Dwudniowe warsztaty mają nam posłużyć jako czas na zastanowienie się nad komunikatem i wyborem odpowiedniej formy/gestu do danego przedstawienia. Zastanowienie się nad formą ekspozycji i tego jak zaaranżujemy daną nam przestrzeń. Rezultaty naszych działań, opowieść o performatyce miłości pokażemy na wystawie po zakończeniu warsztatów.

W warsztatach i wystawie mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani bez ograniczeń wiekowych, w końcu miłość dotyczy wszystkich.

Przybliżenie istotnych pojęć (źródło wikipedia)
Performatyka to nauka o performansie. Jako dyscyplina akademicka za przedmiot badań bierze zachowanie. Performatycy, wykorzystując materiał archiwalny, czyli książki, fotografie, nagrania video, ale też np. świadectwa archeologiczne, starają się opisać to co robią ludzie w określonych sytuacjach. Przedmiotem performatyki jest więc nie tylko spektakl-performans, ale także nasze zachowania codzienne, rytualne, zabawowe itd.
Performatycy za podstawę performansu uznają dwa elementy: rytuał i zabawę. Zachowania artystyczne są według tej teorii zrytualizowanym działaniem codziennym, a inaczej, sztuka performansu jest odgrywaniem wspomnień. Zabawowy charakter performansu jest niezbędnym czynnikiem łagodzącym i oswajającym performera i publiczność z materią działania. Dzięki zabawowym elementom performans, nawet drastyczny w środkach i łamiący określone tabu, wzbudza refleksyjny stan i tworzy dystans do odgrywanej sceny, bez których oglądanie spektaklu nie byłoby możliwe.
Czytaj więcej
Ciekawe wydarzenia
Aktualności
Aktualności
Aktualności
Aktualności
W Międzynarodowym Dniu Muzeów, czyli 18 maja, ponownie otwieramy przestrzenie wystawiennicze. Jedn...
  
Fabryka Sztuk © 2007 - 2020
Projekt dofinansowany ze środków UE ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006