Język / Language :
Społeczność:
    

O nas    Aktualności    Wystawy    Edukacja    Wydarzenia    Kontakt
Nagroda dla Zdzisława Bergiela w Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym

Data publikacji: 16.01.2017, 10:00

Zdzisław Bergiel podczas oprowadzania
Zdzisław Bergiel podczas oprowadzania
(fot. Jacek Cherek)
Od 1971 roku odbywa się Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy organizowany przez Zarząd Oddziału PTTK im. Zygmunta Kwiatkowskiego w Golubiu-Dobrzyniu. Podczas 45. edycji, która miała miejsce 27 listopada 2016 r., nasz kolega Zdzisław Bergiel zajął zaszczytne trzecie miejsce. W konkursie rywalizowało dwunastu przewodników z całej Polski, a pięciu znalazło się w ścisłym finale. Cele konkursu, zgodnie z regulaminem, to m.in.: rozbudzanie zamiłowania do pięknego i sugestywnego mówienia, kształtowanie umiejętności poprawnego, jasnego i logicznego formułowania myśli, a także rozbudzanie zamiłowań krajoznawczych i wyszukiwanie ciekawych tematów, a następnie prezentowanie ich w konkursie.

Podczas eliminacji należało przedstawić dowolny temat o treściach krajoznawczych. Zdzisław Bergiel zdecydował się na omówienie historii międzywojennego Tczewa w kontekście wystawy „20 lat wolności. Tczew 1920-1939” – największej ekspozycji Fabryki Sztuk. Finał składał się z dwóch etapów. W pierwszym przewodnik z Tczewa opisał swoje wspomnienia z Grudnia 1970 roku, a w drugim wylosował kolejne zadanie – w przeciągu trzech minut musiał opowiedzieć o tym, jak został przewodnikiem. Jego przygoda z „oprowadzaniem” zaczęła się, gdy po wielu latach pracy w zawodzie nauczyciela historii i pełnienia funkcji dyrektora Szkoły Podstawowej nr 7 w Tczewie, przeszedł na zasłużony odpoczynek. Jego żona, chcąc zapobiec nudzie, jaka mogłaby się wkraść w życie świeżego emeryta, zapisała go na kurs przewodników w Gdańsku. Od blisko 10 lat temu Zdzisław Bergiel oprowadza dzieci, młodzież i dorosłych po naszym mieście. Opracował trzy trasy „stałych” spacerów historycznych po Tczewie i kilka okazjonalnych, np. „Śladami międzywojennego Tczewa”.

Dotychczas oprowadził 10 tysięcy osób, a razem z nimi przebył 630 kilometrów. Zdzisław Bergiel jest przewodnikiem miejskim na Trójmiasto i terenowym na Kociewie oraz Powiśle, jak również posiada stosowne uprawnienia do oprowadzania po Europejskim Centrum Solidarności i Muzeum Emigracji w Gdyni. Jak sam podkreśla, balsamem na duszę każdego przewodnika jest zainteresowanie ze strony słuchaczy.
Czytaj więcej
Ciekawe wydarzenia
Wystawy
Aktualności
Aktualności
Przyjmujemy zgloszenia na warsztaty dla dzieci.
Aktualności
W Międzynarodowym Dniu Muzeów, czyli 18 maja, ponownie otwieramy przestrzenie wystawiennicze. Jedn...
  
Fabryka Sztuk © 2007 - 2020
Projekt dofinansowany ze środków UE ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006