Język / Language :
Społeczność:
    

O nas    Aktualności    Wystawy    Edukacja    Wydarzenia    Kontakt
Spotkanie z Honorowymi Obywatelami Miasta Tczewa

Data publikacji: 01.02.2017, 11:46 / data wydarzenia: 30.01.2017

Profesor Grzegorz Kołodko i Profesor Jan Strelau
Profesor Grzegorz Kołodko i Profesor Jan Strelau
W ramach Dnia Tczewa, który obchodzimy 30 stycznia na pamiątkę symbolicznego powrotu Tczewa do Polski w 1920 roku po wielu latach zaboru pruskiego, przyznawane są zaszczytne tytuły, czyli honorowe obywatelstwa. W tym roku do grona Honorowych Obywateli Miasta Tczewa dołączyli: Prof. Grzegorz W. Kołodko i Prof. Jan Strelau.
Prof. Grzegorz W. Kołodko – intelektualista i polityk, teoretyk i praktyk, autor prac naukowych opublikowanych w 26 językach, honorowy profesor ośmiu uniwersytetów zagranicznych, wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, autor trylogii „Wędrujący świat”, która ukazała się w 10 językach.
Prof. Jan Strelau – wybitny psycholog, znany w skali międzynarodowej ze swoich badań nad temperamentem, autor Regulacyjnej Teorii Temperamentu, członek Europejskiej Akademii Nauk, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, członek korespondent Fińskiej Akademii Nauk i Literatury, doktor honorowy Uniwersytetu Humanistycznego w Moskwie, uniwersytetów w Poznaniu i Gdańsku, zaś w Uniwersytecie Warszawskim odnowił swój doktorat.
Po uroczystej sesji Rady Miejskiej zaprosiliśmy znamienitych gości na rozmowę, której celem było przybliżenie ich sylwetek i dokonań. W spotkaniu wzięła udział m.in. społeczność I Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie, której absolwentem jest prof. Kołodko, a także rodziny i przyjaciele naszych wyjątkowych gości.
Prof. Grzegorz W. Kołodko wspominał lata młodzieńcze, które uważa za najciekawszy okres w swoim życiu. Do tej pory pamięta opinię, jaką wystawiono mu na kolonii: „zdolny, ale leniwy, wykazuje dużą inicjatywę”. Dużo miejsca poświęcił też rodzinie. Zwiedził ponad 160 krajów, toteż nie mogło zabraknąć opowieści o podróżach, a przede wszystkim o mądrości, którą wynosi się ze spotkania z drugim człowiekiem, nawet z pozoru bardzo zwyczajnym.
Prof. Jan Strelau opowiadał o swoim dzieciństwie, które spędził w Tczewie, a także edukacji w Bytowie, studiach na KUL i Uniwersytecie Warszawskim. Wspominał także swego mistrza – prof. Tadeusza Tomaszewskiego, w którego katedrze pracowali autorzy pierwszego powojennego podręcznika psychologii ogólnej w Polsce. Mówił o momentach przełomowych w karierze naukowej, a także o publikacji, która otworzyła mu drzwi do świata nauki.
Głos zabrali również wnioskodawcy nadania naszym gościom tytułu Honorowego Obywatela Miasta Tczewa, czyli Jadwiga Andrzejewska – w imieniu I Liceum Ogólnokształcącego oraz Jan Kulas – wiceprzewodniczący Koła Miejskiego PO.
Fot. Jakub Małecki
Galeria zdjęć

Spotkanie z Honorowymi Obywatelami Miasta Tczewa (1)
Profesor Grzegorz Kołodko
Profesor Grzegorz Kołodko i Profesor Jan Strelau
Od lewej Józef Ziółkowski Profesor Grzegorz Kołodko Profesor Jan Strelau i Małgorzata Kruk
Jadwiga Andrzejewska dyrektor I LO w Tczewie
Czytaj więcej
Ciekawe wydarzenia
Aktualności
wystawa Nasze miasto - Twój plac Marsz. Józefa Piłsudskiego
Aktualności
Aktualności
Aktualności
W Międzynarodowym Dniu Muzeów, czyli 18 maja, ponownie otwieramy przestrzenie wystawiennicze. Jedn...
  
Fabryka Sztuk © 2007 - 2020
Projekt dofinansowany ze środków UE ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006