Język / Language :
Społeczność:
    

O nas    Aktualności    Wystawy    Edukacja    Wydarzenia    Kontakt
widowisko historyczne "Tczew 1627"

Data publikacji: 23.08.2018, 16:16

Wspólnie ze Stowarzyszeniem Kompania Kaperska z Gdańska przygotowujemy żywą lekcję historii. Już niebawem, 22 września, na Bulwarze Nadwiślańskim im. Księcia Sambora II, zobaczymy, jak polski hetman pokonał króla szwedzkiego.
Wehikuł czasu przeniesie nas do siedemnastego wieku, gdy toczyła się wojna polsko-szwedzka o ujście Wisły. Lubiszewo stało się sceną zaciętych walk, które trwały dwa dni i były kulminacyjnym momentem kampanii z 1627 roku. Naprzeciw siebie stanęli dwaj wybitni wodzowie XVII wieku: hetman Stanisław Koniecpolski i król szwedzki Gustaw II Adolf. Mimo że siły polskie były niemal dwukrotnie mniejsze, wojsko dowodzone przez polskiego hetmana pokonało Szwedów, a ich władca został ranny. Po bitwie pod Tczewem ustały działania wojenne.

O bitwie przypomną nam rekonstruktorzy, którzy w przedostatni wrześniowy weekend przyjadą do Tczewa.
Tczew odwiedzi blisko stu rekonstruktorów z całej Polski, którzy wcielą się w wojska polskie i szwedzkie. Od piątku wieczorem do niedzieli rano zamieszkają na nadwiślańskim bulwarze, gdzie pokażą życie w siedemnastowiecznym obozie wojskowym. Kobiety będą gotowały na paleniskach strawę dla wojska, zajmowały się dziećmi, cerowały i haftowały, a mężczyźni okażą się niezłomni w ćwiczeniu musztry. Nie zabraknie także śpiewów i tańca – mówi Marcin Bałut, Prezes Stowarzyszenia Kompania Kaperska.

Odwiedzający bulwar będą mogli zobaczyć obozowisko i wziąć udział w atrakcjach przygotowanych przez rekonstruktorów. Warsztaty dawnego rzemiosła, strzelanie z łuku, konkursy z nagrodami z pewnością zainteresują niejednego pasjonata historii. Jednak najważniejszym punktem całego widowiska będzie inscenizacja bitwy, w sobotę około godz. 15.30. Organizatorzy proszą mieszkańców okolicznych bloków i kamienic o wyrozumiałość, z góry przepraszając za hałas. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny!

Program
21.09 piątek
godz. 20.00, Bulwar Nadwiślański
• przejście z pochodniami. Trasa: Bulwar – ul. Nad Wisłą – ul. Kołłątaja – Fabryka Sztuk

godz. 20.30, Fabryka Sztuk, ul. 30 Stycznia 4
• fire show

22.09 sobota
godz. 12.00-18.00, Bulwar Nadwiślański
• życie obozowe
• kramy rzemieślników

godz. 12.00-13.00, Bulwar Nadwiślański
• pokaz artyleryjski
• atrakcje dla dzieci i dorosłych: gra terenowa, nauka szermierki, warsztat powroźnika, opowieści o broni czarnoprochowej, wykonywanie lalek motanek, konkursy sprawnościowe

godz. 13.30-14.30, Bulwar Nadwiślański
• manewry oddziałów

godz. 15.30-17.00, Bulwar Nadwiślański
• inscenizacja bitwy polsko-szwedzkiej

godz. 19.30, Bulwar Nadwiślański
• przejście z pochodniami. Trasa: Bulwar – ul. Nad Wisłą – ul. Kołłątaja – Fabryka Sztuk

godz. 20.00, Fabryka Sztuk, ul. 30 Stycznia 4
• fire show
• zwiedzanie Centrum Konserwacji Wraków Statków i Fabryki Sztuk

23.09 niedziela
godz. 11.00-13.00, Bulwar Nadwiślański
• Turniej Szabli z udziałem rekonstruktorów
• zawody muszkieterskie

Program może ulec zmianie.
Wstęp bezpłatny!

Organizator:Stowarzyszenie Kompania Kaperska
Fabryka Sztuk

Wsparcie strategiczne: Multi Packaging Solutions grupa WestRock

Darczyńcy: Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku Centrum Konserwacji Wraków Statków, Kurkowe Bractwo Strzeleckie, PPU Dobard Bartosz Brożek, Koszałka, Media Markt, Kaufland, Vela. Hotel i Restauracja, Home4you, Gtc Group

Współpraca: Samorząd Miasta Tczewa, Zakład Usług Komunalnych, Straż Miejska, Ochotnicza Straż Pożarna, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Komenda Powiatowa Policji, Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o., Zieleń Miejska Sp. z o.o., Szkoła Podstawowa nr 5, Starostwo Powiatowe, Meteor Sp. z o.o., Stajnia Wieniawa, Lok Snajper Tczew, Stajnia Dżygit, Armina Candles, LEDWORK Sp. z o. o. , Resteks Dom Sp.z o.o. , Agencja Ochrony Hera, Mega BHP, Hurtownia fajerwerków WULKAN, Biuro rachunkowe „Janina” Sp. z o.o.
Czytaj więcej
Ciekawe wydarzenia
Aktualności
Aktualności
Zestawienie naszych wirtualnych przedsięwzięć.
Aktualności
Aktualności
W Międzynarodowym Dniu Muzeów, czyli 18 maja, ponownie otwieramy przestrzenie wystawiennicze. Jedn...
  
Fabryka Sztuk © 2007 - 2020
Projekt dofinansowany ze środków UE ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006