Język / Language :
Społeczność:
    

O nas    Aktualności    Wystawy    Edukacja    Wydarzenia    Kontakt
Archiwa świętowały swój dzień!

Data publikacji: 26.06.2018, 16:29

dr Tomasz Rembalski i Małgorzata Kruk
dr Tomasz Rembalski i Małgorzata Kruk
(fot. Jacek Cherek/Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie)
Z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów, we współpracy z Archiwum Państwowym w Gdańsku, Miejską Biblioteką Publiczną w Tczewie i Wirtualnym Muzeum Miasta „Dawny Tczew”, zorganizowaliśmy spotkania genealogiczne. Dwa z nich adresowane były do młodzieży i poprowadził je dr Tomasz Rembalski, historyk, genealog, pracownik naukowy Uniwersytetu Gdańskiego, sekretarz Instytutu Kaszubskiego. Podczas spotkania o charakterze otwartym, które odbyło się z udziałem ww. genealoga, a także Marcina Kurra – przedstawiciela Archiwum Państwowego w Gdańsku, Księdza Profesora Anastazego Nadolnego – dyrektora Archiwum Diecezjalnego w Pelplinie i Iwony Cylman, pracownika tejże instytucji, mówiono o tym, jak badać genealogię własnej rodziny.

Jak badać genealogię swojej rodziny?
Badania genealogiczne należy zacząć od rodziców. Warto zapytać ich, jak długo mieszkają w danym miejscu, czy mają zdjęcia przodków, co o nich wiedzą. Jednakże należy pamiętać o tym, iż przy wysłuchiwaniu relacji ustnych należy być krytycznym. Wszak pamięć ludzka jest zawodna i nasz rozmówca może nieświadomie wprowadzić nas w błąd. Porządkowanie informacji zaczerpniętych z tzw. domowych archiwów jest niezwykle ważnym etapem. Fotografie, oczywiście odpowiednio podpisane, dokumenty (np. dowody osobiste, metryki urodzenia, ślubu, śmierci), a także pamiętniki, listy są cennym źródłem informacji. Warto też odwiedzić groby najbliższych, na cmentarzach zapisane są historie naszych rodzin.

Co znajdziemy w archiwach?
Oczywiście nie można zapomnieć o odwiedzeniu archiwów, czyli skarbnic wiedzy historyczno-genealogicznej. Urzędy stanu cywilnego pojawiły się na ziemiach polskich w 1874 roku w zaborze pruskim. Prowadziły rejestry urodzeń, ślubów i zgonów. Rejestry urodzeń po stu latach od momentu wytworzenia przekazywane są do archiwum państwowego, zaś ewidencje małżeństw i zgonów – po osiemdziesięciu latach. Księgi metrykalne znajdziemy w archiwach kościelnych: parafialnych i diecezjalnych, a także w archiwach państwowych. Obowiązek ich prowadzenia na duchownych nakładał sobór trydencki (1563).
W Archiwum Państwowym w Gdańsku zgromadzone są następujące materiały do badań genealogicznych: pruskie księgi urzędów stanu cywilnego od 1874 r., napoleońskie księgi urzędów stanu cywilnego z lat 1809-1812, metrykalne księgi kościelne katolickie i ewangelickie oraz rejestry innych wyznań od XVI wieku do 1944 roku, księgi i kartoteki meldunkowe z miast i wsi pomorskich, spisy podatkowe, akta hipoteczne od końca XVIII wieku, testamenty i akta spadkowe, akta notarialne, ewidencja zmian nazwisk z I poł. XX wieku, księgi adresowe od końca XVIII wieku do 1942 roku, rejestry osób wysiedlonych i rejestry repatriantów po 1945 roku.

Niezastąpiony Internet.
Niezwykle pomocne w badaniach genealogicznych okazują się serwisy genealogiczne. Warto też zbudować stronę internetową na temat swojej rodziny – być może dzięki temu dotrą do nas nieznani członkowie dalszej rodziny albo osoby, które pomogą w dalszych badaniach.

Na podstawie: referatu dr. Tomasza Rembalskiego, Jak badać genealogię swojej rodziny, opracowania Marcina Kurra, Materiały do badań genealogicznych w zasobie Archiwum Państwowego w Gdańsku.

Galeria zdjęć

dr Tomasz Rembalski
spotkanie genealogiczna
spotkanie genealogiczna
Marcin Kurr
Iwona Cylman
Czytaj więcej
Ciekawe wydarzenia
Wystawy
Aktualności
Zestawienie naszych wirtualnych przedsięwzięć.
Aktualności
W Międzynarodowym Dniu Muzeów, czyli 18 maja, ponownie otwieramy przestrzenie wystawiennicze. Jedn...
Aktualności
  
Fabryka Sztuk © 2007 - 2020
Projekt dofinansowany ze środków UE ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006