Język / Language :
Społeczność:
    

O nas    Aktualności    Wystawy    Edukacja    Wydarzenia    Kontakt
Nadwiślański Klub Krajoznawczy PTTK T R S O W

Data publikacji: 03.05.2011, 09:38

Nadwiślański Klub Krajoznawczy PTTK T R S O W
Nadwiślański Klub Krajoznawczy PTTK T R S O W
Powstał w dniu 29.02.1992 r. Nazwa Klubu zaczerpnięta została z przywileju księcia świeckiego Grzymisława dla zakonu Joannitów z dnia 11.11.1198 r., w którym Tczew jest wymieniony jako TRSOW. Główny cel działalności Klubu to skupienie ludzi interesujących się problematyką regionalną. Instrumentem prowadzenia działalności poznawczej jest głównie turystyka piesza, jako dziedzina o dużej dostępności umożliwiająca bezpośredni kontakt z przyrodą i kulturą. Jedną z form działalności Klubu są oryginalne wędrówki piesze prowadzone pod różnymi hasłami tematycznymi.

Poznajemy gminy nadwiślańskie – Przyroda i zabytki Kociewia – Brzegiem Wisły – Przyroda i Zabytki Kociewia – Poznajemy Powiat Tczewski – Poznajemy Twórców Ludowych - Szlakiem Kościołów Gotyckich – Śladami Błogosławionych Pomorza - Poznajemy miasta – Śladami Mennonitów – Romantyczna Wysoczyzna Elbląska – i wiele, wiele innych. Niestraszne nam deszcze, śniegi i wiatry. Nigdy nie przerywamy wędrówki, gdyż wszędzie może nas czekać ciekawa przygoda. Każdy uczestnik wędrówki ma swoje wspaniałe przygody, które mile wspomina. Na wędrówkach panuje bardzo miła atmosfera, tak aby wszyscy, nawet Ci którzy przyszli po raz pierwszy czuli się dobrze.

Od początku istnienia Klubu w każdą środę o godz. 18.00 w Muzeum Wisły a obecnie w Centrum Wystawienniczo Regionalnym Dolnej Wisły w Tczewie/ gdzie Klub ma siedzibę / odbywają się spotkania Klubowe dostępne dla wszystkich chętnych, na których można porozmawiać na interesujące tematy krajoznawcze, historyczne i muzealne oraz otrzymać informację o planowanych i odbytych wędrówkach. O wędrówkach można również dowiedzieć się na stronie internetowej www.pttkkrowiabrama.pl i www.cwrdw.tczew.pl.

Podczas takich spotkań zrodził się pomysł ratowania cmentarza austriackiego z roku 1866 znajdującego się w Tczewie w dzielnicy Suchostrzygi, co w rezultacie zostało zrealizowane przez Urząd Miejski. Cmentarz został również wpisany do rejestru zabytków woj. Pomorskiego. Również na jednym ze spotkań podjęto decyzję o zorganizowaniu Zjazdu Mennonitów, który się odbył się w 1993 roku w Tczewie i Stogach Malborskich. Od tego czasu spotkania z Mennonitami odbywają się cyklicznie co trzy lata Członkowie Klubu biorą udział w wielu innych imprezach, takich jak: Zjazdach Przodowników Turystyki Pieszej – Imprezach Klubu Ochrony Przyrody – Złazach Śladami Żołnierzy Powstania Listopadowego do Fiszewa – Bałtyckim Festiwalu Nauki – Kongresie Kociewskim czy Centralnym Zlocie Aktywu Krajoznawczego / CZAK

Obowiązkiem Klubu jest również czcić pamięć członków klubu i ludzi z nim związanych, którzy odeszli na zawsze. W tym celu rokrocznie na przełomie października i listopada organizowane są wędrówki na różne cmentarze połączone z zapaleniem zniczy za wszystkich zmarłych.
Ze wszystkich wędrówek, wypraw i imprez, które Klub zorganizował lub brał w nich udział robiona jest bogata dokumentacja, która umieszczana jest w kronikach klubowych. Działalność Klubu „TRSOW” została doceniona przez Oddział Regionalny PTTK w Gdańsku oraz Zarząd Główny PTTK w Warszawie przyznając Klubowi w 2007 roku SREBRNĄ HONOROWĄ ODZNAKĘ PTTK.

Na koniec należy przedstawić aktualny Zarząd Klubu, w którym są:

Aleksander Giełdon – Łucja Stawicka – Zdzisław Tolla – Dariusz Słomiński – Andrzej Bieske – Tadeusz Magdziarz.

Zapraszamy na nasze wędrówki i imprezy. Nie siedź w domu przed telewizorem czy komputerem – rusz się – przyjdź – zobacz, a na pewno zostaniesz miłośnikiem wędrówek pieszych. Do zobaczenia na trasie.

Tadeusz Magdziarz
prezes
Czytaj więcej
Ciekawe wydarzenia
Dzień Dziecka 2019
Aktualności
U nas Dzień Dziecka trwał cały weekend.
wystawa Skąd to
Aktualności
Otaczają nas przeróżne przedmioty, z których korzystamy każdego dnia. Uważamy, że ich obecność w nas...
Wystawy
Osiągnięcia sportowe tego utalentowanego polskiego lekkoatlety odzwierciedlą zaprezentowane medale, ...
Aktualności
W Roku Kazimierza Piechowskiego, Honorowego Obywatela Miasta Tczewa, więźnia i uciekiniera z niemiec...
  
Fabryka Sztuk © 2007 - 2019
Projekt dofinansowany ze środków UE ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006