Wysta.

Wystawa „Gloria victis… 160 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego”

Powstanie Styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 roku i trwało do jesieni 1864 roku. Było najdłużej trwającym zrywem niepodległościowym w porozbiorowej historii Polski. Pomimo militarnej klęski, wywarło bardzo duży wpływ na kształtowanie się świadomości narodowej.

Z okazji 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego przygotowaliśmy instalację w  arkadach.  Arkady zostały zbudowane ponad 80 lat temu, by oddzielać teren cmentarza ewangelickiego (dzisiejszego Parku Kopernika) od ulicznego zgiełku. To miejsce jest ważne z punktu widzenia pamięci historycznej, ponieważ znajduje się tam głaz-pomnik poświęcony Józefowi Piłsudskiemu.

Ekspozycja składa się z sześciu wielkoformatowych wydruków (2m x 2,5m) – grafik Artura Grottgera  – dziewiętnastowiecznego rysownika. Oprócz grafik możemy zapoznać się również z tekstem o powstaniu i jego uczestnikach, w tym tych związanych z Kociewiem, jak np. pochowanym na tczewskim cmentarzu Janie Pohoskim. Tekst dostępny jest w formie QR kodu. Po zeskanowaniu np. smartfonem możemy przeczytać zawarte w nim informacje.

Wystawa zostanie zainaugurowana spacerem historycznym 22 stycznia o godz. 13.30, na który serdecznie zapraszamy. Zbiórka w siedzibie głównej Fabryki Sztuk. Prosimy o zapisywanie się na wydarzenie.

Zapisz się na wydarzenie

Wypełnij poniższy formularz a zapiszesz się na nasze wydarzenie.

    Wybierz termin:

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych moich i uczestnika w związku z udziałem w wydarzeniu Fabryki Sztuk. Jednocześnie oświadczam, że zostałam/em poinformowana/y o tym, że administratorem moich i uczestnika danych osobowych jest Fabryka Sztuk, 83-110 Tczew, ul. 30 Stycznia 4, a także o przysługującym mi prawie dostępu do treści danych moich i uczestnika oraz ich poprawiania, wycofania zgody na ich przetwarzanie w każdym czasie, jak również, że podanie tych danych było dobrowolne.
    Skip to content