Grafi.

Grafiki Daniela Chodowieckiego

Wspólnie z Mazurską Fundacją Sztuki Art Progress zapraszamy na wystawę osiemnastowiecznych grafik Daniela Chodowieckiego.

Daniel Chodowiecki (1726-1801) – urodzony w Gdańsku znakomity rysownik, grafik, malarz, miniaturzysta, który miał zostać… kupcem. Malarstwa miniaturowego nauczył się w Berlinie – mieście, z którym związał się zawodowo i prywatnie, zachowując świadomość polskiego pochodzenia. W wieku 71 lat został dyrektorem tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. Już za życia zdobył uznanie i sławę. Obecnie znanych jest ponad 2 tys. jego prac znajdujących się w zbiorach muzealnych i prywatnych. Często podróżował. Z podróży do rodzinnego miasta w 1773 r. pozostawił pamiętnik i album rysunków.

Wystawa prezentuje dwa słynne cykle Chodowieckiego: ilustracje wykonane techniką akwaforty do czterotomowego elementarza Johannesa Basedowa oraz cykl rysunków powielonych w technice heliograwiury z podróży do rodzinnego Gdańska. Na ekspozycji przedstawiono także ilustracje powstałe do podręcznika Johanna Siegmunda Stoya oraz do utworów literatury pięknej Goethego, Cervantesa i Szekspira. Grafiki pochodzą z kolekcji Dariusza Matyjasa.

(na podstawie m.in. www.gdansk.pl)

 

Tczew, ul. Podmurna 15

godz. zwiedzania:

pon, śr., czw., piątek godz. 8.00-18.00

soboty, niedziele, święta godz. 10.00-16.00

ostatnie wejście 45 minut przed zamknięciem

do 28.04.2022 r.

 

ul. 30 Stycznia 4
83-110 Tczew

fabryka@fabrykasztuk.tczew.pl

58 530-44-81

Kontakt

facebooktwitteryoutubeinstagram

HONORUJEMY:
Skip to content