Sam na sam z…
Podczas każdego spotkania przewodnik omówi tylko jeden obraz – kopię dzieła wielkiego mistrza malarstwa.
Rozpoczynamy 29 czerwca o godz. 17.00 „Wieżą Babel” P. Bruegla.
- ul. Podmurna 15
- wstęp bezpłatny
Pieter Brueghel (1525?-1569) jest wybitnym przedstawicielem malarstwa flamandzkiego. Odnotowuje się różną odmianę jego nazwiska: Brueghel, Brügl, Brögl, Briegl – w pewnym momencie przy podpisywaniu swych obrazów wyeliminował „h”. Pierwszy raz w źródłach został wymieniony w 1551 roku, w rejestrze cechu św. Łukasza w Antwerpii, który skupiał malarzy, witrażystów i miniaturzystów. W tym też roku zadebiutował jako artysta, będąc jednym z twórców zaginionego tryptyku dla kościoła św. Rumolda w Mechelen (Malines). Ważny moment w jego życiu stanowiła podróż do Włoch. Na 1557 rok przypada pierwszy datowany obraz autorstwa Bruegla, zatytułowany „Pejzaż z przypowieścią o siewcy”. U kresu swej egzystencji osiadł w Brukseli, gdzie też został pochowany.
Dorobek Bruegla obejmuje około „40 obrazów, niewiele więcej rysunków i dwa razy tyle rycin cudzego autorstwa, do tego kilka mniej lub bardziej dyskusyjnych kompozycji, które zachowały się (…) w postaci kopii”. Nie wszystkie jego obrazy były sygnowane, inne przemalowywano. Co najmniej 10 dzieł zostało zaginionych. Bruegel był ceniony za życia i po śmierci. Jego obrazy kolekcjonowali Habsburgowie, a także tak wielcy malarze, jak: Rubens i Rembrandt. Uprawiane przez niego techniki malarskie to olej na desce oraz tempera na płótnie. Dał początek tradycji malowania życia prostych ludzi, przez co zyskał przydomek „Chłopski”. Stanowiło to alternatywę dla malarstwa włoskiego renesansu.
Dał początek dynastii malarskiej. Malarzami byli Jego synowie: Pieter młodszy, zwany Piekielnym oraz Jan, zwany Starszym, Aksamitnym lub Kwietnym. Ten ostatni upodobał sobie pejzaże i kwiaty. Malarstwo uprawiał również wnuk Pietera Brueghela starszego: Jan Brueghel młodszy oraz prawnukowie.