Świat.

Światowy Dzień Kociewia

10 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kociewia na pamiątkę pierwszej pisemnej wzmianki o naszym regionie. W 1807 roku podpułkownik Józef Hurtig raportował Janowi Henrykowi Dąbrowskiemu, że wysyła „patrol ku Gociewiu”. Wówczas trwała wojna francusko-pruska.

Wydarzenia:

  • Dzień Otwarty Poniatówki – 10 lutego od 8.00 do 18.00 będzie można zwiedzić poniatówkę zlokalizowaną na dziedzińcu Fabryki Sztuk. Jej wnętrze wypełnią rzeźby kociewskie  autorstwa Zenona Miszewskiego, Jerzego Kamińskiego, Edmunda Zielińskiego, Stefana Ostoi-Lniskiego oraz obrazki na szkle Edmunda Zielińskiego i hafty Ireny Szczepańskiej i Bożeny Ronowskiej. Zobaczymy też skrzynię wianową z końca XIX wieku.
  • Sprzedaż książek o Kociewiu: „U Andzi i Maćka na Kociewiu” Józefa Ziółkowskiego (opowiastki z elementami gwary kociewskiej), zeszyt ćwiczeń o Kociewiu autorstwa Kamili Gillmeister i Aleksandry Ujazdowskiej.
  • 10.02 o 16.00 – wręczenie nagród w konkursie Ferie koci koci Kociewiaka (naszej maskotki, której wygląd i nazwa nawiązują do naszego regionu – Kociewia); zwiedzanie Poniatówki; warsztaty plastyczne – malowanie toreb w kociewskie wzory. Nie zabraknie też słodkich bómbonów. Zapisy kliknij tutajSkip to content