Wysta.

Wystawa “Szlachetne zdrowie. Historia higieny i medycyny”

Jak przed wiekami dbano o higienę? Czy ludzie stronili od kąpieli, czy wręcz przeciwnie – dbali o czystość ciała? Jak rzecz miała się ze zdrowiem? Co było powszechniejsze: choroby weneryczne czy kołtun, któremu przypisywano magiczną moc? Jaką opinią cieszyli się medycy? Pytań co niemiara, a próbę odpowiedzi na nie dostarcza wystawa „Szlachetne zdrowie. Historia higieny i medycyny”, którą już od połowy września będzie można oglądać w Fabryce Sztuk.

Na ekspozycji zobaczymy kilkadziesiąt eksponatów muzealnych, w tym średniowieczny grzebień do włosów, warkoczyk dziecięcy z XV wieku i datowany na dwa wieki później kołtun. Zapoznamy się też z nowożytnym przepisem na porost włosów. Niektóre przedmioty z uwagi na swój elegancki wygląd od razu przykuwają wzrok, jak np. fajansowe nocniki albo kuty, gięty, złocony, polichromowany stojak umywalni z osiemnastowiecznego warsztatu gdańskiego czy też równie stary zbiornik od innego lawatarza w kształcie delfina. Inne niby niepozornie wypełniają gablotę muzealną, ale ich przeznaczenie może budzić postrach. Przykładem jest chociażby narzędzie do wyrywania zębów czy też siedemnastowieczny przyrząd do lewatywy. Bardzo dużo muzealnych półek wypełniają kamionkowe czy też szklane pojemniczki apteczne. W tym miejscu warto wspomnieć, że już od kilku lat w Fabryce Sztuk można zobaczyć kredens apteczny z początku XX wieku, który przekazali państwo Barbara i Henryk Laga.

Na wystawę warto wybrać się z dziećmi, by obejrzały stare przedmioty i poznały ich przeznaczenia, a także to z myślą o nich organizatorzy przygotowali puzzle i łamigłówki.

Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, Centrum Kształcenia Zawodowego “NAUKA”, Fabryki Sztuk i Macieja Kosika.

wystawa „Szlachetne zdrowie. Historia higieny i medycyny”

kurator: Radosław Wiecki

wernisaż: 13.09 godz. 18.00

wystawa czynna do 8.01.2023

Fabryka Sztuk

Tczew, ul. 30 Stycznia 4




Skip to content