wysta.

wystawa Złota SOWA z Krakowa

W postindustrialnych wnętrzach Fabryki Sztuk zagoszczą obrazy Grupy Krakowskiej 21. Wieku, którą tworzą trzy kobiety, niezwykłe osobowości: Marta Szczepanik, Małgorzata Winkowska i Katarzyna Omiecińska. Wernisaż odbędzie się 22 marca o godz. 18.00 w siedzibie głównej przy ul. 30 Stycznia 4 w Tczewie, a wystawę można zwiedzać bezpłatnie do 5 maja.

Credo:

„Twórczość jest dla nas procesem przetwarzania odczuć i wrażeń, nastrojów i myśli na barwne, najczęściej dwuwymiarowe obiekty, zwane zwyczajowo obrazami. W tym procesie dłoń artystki daje się prowadzić zarówno temu, co rzeczywiste, jak i temu, co wyobrażone. Świadomie czerpane z natury inspiracje łączą się z dobiegającymi z podświadomości podpowiedziami intuicji. Tak zwany realizm i tak zwana abstrakcja splatają się i przenikają bez sztucznych podziałów i bez dysonansów. Niczym pozornie niedające się na jednym płótnie połączyć techniki malarskie, tworzą nową jakość, harmonijny miks i mówią do patrzącego uniwersalnym językiem emocji.

Nasze obrazy korespondują z tradycyjnym malarstwem krajobrazowym, czerpiemy inspiracje z twórczości wielu podziwianych mistrzów, co, być może, daje się zauważyć. Nie poprzestając na podziwianiu, pokonując własną nieporadność, nie rezygnujemy z dołożenia własnej cząstki.

Opowiadamy o sobie i naszych światach eksperymentując z tworzywem i  szukając środków wyrazu. Jest w tych opowieściach zachwyt naturą, jest prawda o wewnętrznej kruchości, jest też zwierzenie się z potrzeby ucieczki od dojmującego ciężaru codzienności i wydobycia się z gęstego mroku myśli pełnych lęku.

Jesteśmy wierne przekonaniu, że sztuka jest dla każdego. I nie chodzi tu tylko o to, że każdy może być jej odbiorcą, bo to oczywiste. Uważamy, że każdy może być także jej aktywnym uczestnikiem, twórcą, bez względu na posiadanie tego niedefiniowalnego i, de facto, bardzo rzadko występującego atrybutu, jakim jest, tak zwany, talent. Trzeba „tylko”, uwalniając się od wewnętrznego krytyka, dać sobie pozwolenie na wyrażanie siebie poprzez jakąkolwiek formę kreatywności, której ogromne pokłady drzemią w każdym z nas. Potencjał twórczego procesu jest nie do przecenienia. Tworzenie to wolność. Autentyczność. Spojrzenie z miłością w oczy wewnętrznemu dziecku. Wytchnienie. Radość i satysfakcja. Zasilający świat równoległy.

Zapraszamy do naszego świata równoległego”.

 

Informacje o artystkach

Małgorzata Winkowska ukończyła Filologię Angielską na Uniwersytecie Jagiellońskim i jest wykładowcą na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Ma na koncie dwadzieścia wystaw indywidualnych oraz czterdzieści zbiorowych. Namalowała ponad tysiąc obrazów i szkiców. Maluje głównie akrylami, pokazując świat widziany swoimi oczami. Przedstawia pejzaże, świat podwodny, kwiaty, portrety ludzi i zwierząt, tworzy też abstrakcje. Jest kolorystką, uważnie obserwującą otaczający świat i przetwarzającą rzeczywistość w barwne plamy.

Katarzyna Omiecińska urodziła się w Bieszczadach, a dzieciństwo i młodość spędziła w Krakowie. Jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie oraz Psychopedagogiki na łódzkiej AHE i Edukacji przez Sztukę na Uniwersytecie Łódzkim. Prezentowała także swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Maluje pejzaże, naturę, portrety i abstrakcje, stosując i łącząc różne techniki: akryl, olej, suche pastele, rysunek i kolaż. Tworzy także kartki okolicznościowe i biżuterię.

Marta Szczepanik – czyli Szczepanikowa z Krakowa. Z wykształcenia lekarz chirurg stomatolog twierdzi, że tworzy amatorsko całe życie. Maluje wszystkimi dostępnymi rodzajami farb, jest ekspertem od mix-mediów i eksperymentów malarskich. Jej obrazy są jak rebusy. Zawierają czasem zagadkę, czasem morał i głębokie przesłanie dla świata. Są też osobistą interpretacją współczesnych wydarzeń. Przypadkowość i perfekcyjnie zaplanowana kreska przeplatają się ze sobą we wspólnym rytmie. Tworzą spójne dopełnienie całości. Marta Szczepanik miała pięć wystaw indywidualnych i kilkanaście wystaw zbiorowych.




Skip to content