Sztuk.

Sztuka na ciele. Makijaż artystyczny

Inspirując się kubizmem, konstruktywizmem i innymi nurtami sztuki oraz pochylając się nad pięknem ludzkiego ciała dwie artystki Daria Szulc i Aleksandra Ujazdowska stworzyły wystawę.

Na ekspozycję składa się ponad 100 fotografii utrwalających wykonane uprzednio makijaże artystyczne na ciałach kobiet i mężczyzn, a także elementy wykorzystane do tworzenia kompozycji. Autorki wyszły z założenia, że obraz namalowany na skórze w swej istocie jest krótkotrwały. Jedynie uchwycony w migawce aparatu pozostaje dowodem na swoje istnienie.

– Malarstwo połączone ze sztuką makijażu pozwoliło nam na bezpośrednie zaangażowanie ludzkiego ciała do korelacji z obrazem. Ograniczenie formy zamykając ją w czyimś ciele, różnorodność wykorzystanych materiałów spowodowały, że nasze prace opowiadają różne historie. Wystawa jest zainspirowana ludzkim ciałem i możliwością wykorzystania go w sztuce.

Utrwaliłyśmy w fotografii:

  • Spokój i szaleństwo twórcze.
  • Skóra malowana szeroką paletą kolorystyczną.
  • Ciało jako rzeźba, podobrazie, statyczne, dynamiczne – żywe.
  • Ulotny charakter sztuki malowania na ciele.
  • Równie inspirujące kobiece i męskie ciało.
  • Skupienie na detalu.
  • Użycie różnych półfabrykatów tworzących całość z ciałem (gips, glina polimerowa, koraliki, mech).

Mamy nadzieje, że to wszystko dojrzycie w naszych pracach – czytamy w katalogu towarzyszącemu wystawie.

DARIA SZULC – ukończyła z wyróżnieniem Sopocką Szkołę Wyższą na kierunku Architektury wnętrz, obecnie studentka Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych. Właścicielka studia projektowego Sześć Ścian. Pasjonatka makijażu i body paintingu.

ALEKSANDRA UJAZDOWSKA – studentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na Wydziale Grafiki. Tytuł Plastyka ze specjalizacją z grafiki artystycznej uzyskała w 2018 r. kończąc z wyróżnieniem Liceum Plastyczne w Gronowie Górnym (obecnie Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym). Zawodowo związana z Fabryką Sztuk w Tczewie, gdzie pracuje jako projektantka graficzna oraz plastyczka.
Skip to content