FABRYKA PRZEKŁADNI SAMOCHODOWYCH POLMO w TCZEWIE
Wystawa przedstawia ewolucję od zakładu wspomagającego rolnictwo do producenta podzespołów motoryzacyjnych sprzedawanych na całym świecie. Składają się na nią plansze tematyczne, archiwalne zdjęcia, dokumenty (w tym mapa sytuacyjna z końca XIX wieku) oraz eksponaty.
Wszystko zaczęło się w 1871 r. od berlińskiego przedsiębiorcy Willego Muscatego, który postanowił otworzyć w Tczewie zakład produkujący maszyny rolnicze. Na dziedzińcu Fabryki Sztuk można zobaczyć walec wyprodukowany przez tę firmę. W zakładzie Muscatego produkowano siewniki, młockarnie, snopowiązałki. To była firma dobrze prosperująca. Jej produkty były prezentowane na wystawach sprzętu rolniczego w Poznaniu, Berlinie, Królewcu. W okresie drugiej wojny światowej zakład, przejęty przez władze okupacyjne, produkował ponadto aparaty podsłuchowe i pomiarowo-celownicze dla Niemców. W latach powojennych mamy do czynienia z Techniczną Obsługą Rolnictwa. W 1952 roku ograniczono naprawy ciągników rolniczych i całkowicie zaniechano remontu innych maszyn rolniczych, rozbudowano odlewnię i rozpoczęto produkcję części zamiennych, głównie do ciągnika Ursus. Był to pierwszy krok do reorganizacji zakładu z remontowego na produkcyjny. Koniec lat 50., lata 60. – to produkcja kompletnych skrzyń biegów. Firma nosiła nazwę Zakłady Sprzętu Motoryzacyjnego. I wreszcie mamy narodziny Polmo – Fabryki Przekładni Samochodowych (1968). Wówczas w firmie pracowało 1650 osób.
Historia Polmo wpisana jest w historię Tczewa. Polmo – to nie tylko zakład produkcyjny, zatrudniający wiele osób, to też życie kulturalne i społeczne. To klub kultury, ośrodek zdrowia, ośrodek wypoczynkowy w Skowronkach. Fabryka była też mecenasem kultury – wspierała m.in. Harcerską Orkiestrę Dętą czy chór Echo.
Autor wystawy: Bogusław Postek (emerytowany konstruktor), współpraca: Jarosław Rogaczewski, Mirosław Zawadzki, mentor: Józef Ziółkowski, sponsor: Eaton
Miejsce: Tczew, ul. 30 Stycznia 4
Godziny otwarcia: pon.-pt. 8.00-18.00, soboty, niedziele i święta 10.00-16.00
Wystawa czynna do 3 maja.
Wstęp bezpłatny!