Kocie.

Kocie plotki

„Kocie plotki” – to zbiór ilustracji stworzonych przez naszą plastyczkę – Aleksandrę Ujazdowską-Bałdowską. Przedstawiają one portrety kotów, którym nadano jedną z najbardziej charakterystycznych dla ludzi cech – plotkarstwo. Obserwują, kłamią i rozmawiają o tym, kto co zrobił, gdzie wyszedł i jaki miał kolor czapki.

Ilustracje zostały wykonane różnymi technikami: od grafiki warsztatowej (sucha igła, monotypia) po klasyczne malarstwo gwaszowe i kredki. Na wystawie eksponowane są ich reprodukcje, ale kto jest ciekawy, jak wyglądają oryginały, to będzie miał szansę również je zobaczyć – znajdują się w specjalnym segregatorze.

– Pomysł na wystawę pojawił się bardzo spontanicznie. Koleżanka poprosiła mnie o narysowanie kota Behemota, by wręczyć prezent swojej przyjaciółce na spektakl „Mistrz i Małgorzata”, a że  brakowało „oprawy” do biletu, to powstał kot, który wyszedł tak charyzmatyczny, że zaczęłam dodawać mu cechy. On jest wredny? Trochę zły? W sumie może jest arogancki, a może ktoś go okradł i się zezłościł? A co gdyby stworzyć takich więcej? Z różnymi grymasami, wesołe, smutne, zdziwione lub rozmarzone. I tak z jednego rysunku powstał pomysł na kocie plotki. Przedstawienie najgorszej cechy ludzkiej w krzywym zwierciadle. Spójrzmy na te kocie twarze i zastanówmy się, którym kotem jestem najczęściej? – komentuje autorka wystawy.

Na wystawie można poukładać puzzle i zostawić autograf, odbijając kocią łapkę. Zabierzcie też zdjęcie swego pupila.

  • autorka: Aleksandra Ujazdowska-Bałdowska
  • godz. otwarcia:
    • pon.-pt. / 8.00-18.00
    • sob., ndz., święto / 10.00-16.00
  • Tczew, ul. 30 Stycznia 4
  • wstęp wolnySkip to content