Obraz.

Obrazy światłem malowane. Wybrane witraże figuralne Fary św. Krzyża i Kościoła św. Józefa w Tczewie

Tym razem na deptaku przy ul. Jarosława Dąbrowskiego można oglądać wystawę prezentującą witraże figuralne z dwóch tczewskich kościołów: staromiejskiej Fary i kościoła św. Józefa. Ekspozycja rozpoczyna nowy cykl wystawienniczy pt. „Obrazy światłem malowane”.

Celem wystawy jest przede wszystkim zwrócenie uwagi na witrażowe dziedzictwo Tczewa. Na wystawie prezentujemy sylwetki twórców artystycznych przeszkleń, a należy podkreślić, że tczewskie witraże powstawały w bardzo znanych warsztatach, działających zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Na przykład projektantem witraży prezbiterium kościoła św. Józefa był Józef Żmijewski, który uczył się rysunku u samego mistrza – Stanisława Wyspiańskiego.

Zobaczymy ponadto nie tylko zdjęcia zachowanych witraży figuralnych, które możemy na co dzień oglądać we wspomnianych świątyniach, ale również fotografie kartonów do nieistniejących już przeszkleń. Dowiemy się też kilku ciekawostek. Dotychczas postać św. Marka przedstawiona na jednym z witraży tczewskiej fary utożsamiana była ze św. Mateuszem, jednak firma witrażowa Franza Binsfelda z Trewiru, która była autorem tych przeszkleń, dostarczyła nowych, interesujących faktów.  Z przesłanych materiałów, zwłaszcza zdjęć kartonów do witraży, wynika, że postacią zaprezentowaną na wspomnianym witrażu jest jednak… św. Marek.

 

 

 

do 13.09.2021

Tczew, ul. Jarosława Dąbrowskiego PLENER

Kurator: Emilia Kalinowska; projekt graficzny: Natalia Kuśmierczuk

 

 

ul. 30 Stycznia 4
83-110 Tczew

fabryka@fabrykasztuk.tczew.pl

58 530-44-81

Kontakt

facebooktwitteryoutubeinstagram

HONORUJEMY:
Skip to content