Publi.

Publikacje

Od początku funkcjonowania prowadzimy szerokie działania na rzecz zachowania i popularyzacji dziedzictwa kulturowego Tczewa oraz regionu kociewskiego. Jedną z form jest działalność wydawnicza. Dotychczas ukazało się trzydzieści publikacji posiadających numer ISBN: broszur, katalogów, zeszytów ćwiczeń, książek popularnonaukowych i albumów (nie licząc wznowień i kolejnych wydań). Towarzyszą one tworzonym przez nas wystawom.

W SPRZEDAŻY – ul. 30 Stycznia 4

„Aleksander Sculteti, przyjaciel Mikołaja Kopernika. Szesnastowieczna rzeczywistość w kontekście wielkich uczonych”, pod red. Józefa M. Ziółkowskiego, Tczew 2020.

Publikacja towarzysząca wystawie „Ze Skultetem i Kopernikiem przez XVI wiek”. Przedstawia koleje losu oraz dokonania dwóch wybitnych uczonych: Aleksandra Scultetiego, historyka, kartografa, doktora prawa, który cztery razy przebywał w watykańskim więzieniu oraz Mikołaja Kopernika – polskiego astronoma, lekarza, ekonomisty, twórcy heliocentrycznej teorii budowy Wszechświata. Czytelnik poznaje również rodzinne miejscowości bohaterów publikacji: Tczew i Toruń, a także dzieje kapituły warmińskiej, której Sculteti i Kopernik byli kanonikami.

“Spotkane w drodze” Józef M. Ziółkowski, Tczew 2020.

Książka zwiera fotografie fauny uzupełnione barwnym komentarzem. To opowieść o zwierzętach w otaczającym nas świecie. Pokazuje różnorodność gatunku w ich naturalnym środowisku, nieważne czy jest to skalista droga w Grecji, północ Norwegii, park miejski lub jezioro na Kociewiu.

„Mosty obronne na Dolnej Wiśle”, Józef M. Ziółkowski, Tczew 2017.

Publikacja przedstawia rys historyczny oraz opis trzech nadwiślańskich mostów obronnych. Uzupełniają ją unikatowe archiwalne zdjęcia oraz interesujące wywiady. Pierwsze wydanie ukazało się w 2010 r.

„Tczew 1807. Wielka wojna w małym mieście”, Andrzej Nieuważny, Tczew 2018.

Książka przedstawia jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń w historii Tczewa – bitwę o Tczew z 23 lutego 1807 r. z okresu wojny francusko-pruskiej. Pierwsze wydanie ukazało się w 2010 r.

„Kulisy międzywojennego Tczewa 1920-1939”, Józef M. Ziółkowski, Tczew 2015.

Publikacja towarzysząca wystawie „20 lat wolności. Tczew 1920-1939” pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Zapoznaje czytelnika z kulisami dwudziestoletniej drogi odbudowy i rozwoju miasta po 148 latach zaboru. Oprócz zagadnień dotyczących życia politycznego, społecznego czy gospodarczego opisuje rozwój kultury polskiej i życie codzienne mieszkańców. Książka zawiera wiele ciekawostek, anegdot oraz zdjęć mało znanych szerszemu odbiorcy.

„W Delcie Wisły”, Józef M. Ziółkowski, Tczew 2013.

Album stanowi kontynuację publikacji „Wzdłuż doliny Wisły”. To fotograficzny opis Tczewa i malowniczych miejscowości, położonych wzdłuż prawego i lewego brzegu królowej polskich rzek aż do jej ujścia do Bałtyku. Książka zdobyła III miejsce na XV Kościerskich Targach Książki Kaszubskiej i Pomorskiej „COSTERINA 2014” w Konkursie Literatury Pomorskiej, w kategorii „Albumy”.

„Tczew pod okupacją hitlerowską”, Radosław Wiecki, Tczew 2013.

Książka przedstawia historię Tczewa i jego mieszkańców od 1 września 1939 aż po rok 1945. Pokazuje nie tylko wielką historię i martyrologię mieszkańców grodu Sambora, ale także codzienne życie w okresie okupacji hitlerowskiej. Wyjątkową wartość książki podkreślają niepublikowane dotąd zdjęcia i dokumenty, także pochodzące z archiwów niemieckich.

„Przeżycia wojenne Polaków”, Jerzy Wrzałkowski, Tczew, 2013.

To monografia przedstawiająca przeżycia tczewian w czasie II wojny światowej. Autor dociera do świadków minionych wydarzeń, do ich rodzin, relacjonuje i spisuje ich wspomnienia.

„Z Forsterami i Cookiem na kraniec świata”, Małgorzata Olczak, Józef M. Ziółkowski, Pelplin 2011.

Publikacja towarzyszyła wystawie historyczno-podróżniczej pod tym samym tytułem. Odnosi się do życia i działalności Jana Reinholda i Jerzego Adama Forsterów, światowej sławy naukowców i podróżników, którzy byli członkami drugiej wyprawy Jamesa Cooka dookoła świata.

„U Andzi i Maćka na Kociewiu”, Józef M. Ziółkowski, Pelplin 2008.

Książka w zabawny i przystępny sposób, poprzez krótkie opowiadania ukazujące życie codzienne na Kociewiu, zapoznaje czytelników z gwarą kociewską.

„25 lat działalności Nadwiślańskiego Klubu Krajoznawczego TRSOW”, pod red. Tadeusza Magdziarza i Aleksandra Giełdona, Tczew 2016.

Publikacja o jednej z najważniejszych organizacji działających w Tczewie. Zawiera informacje o klubie – zarówno działalności, jak i osobach, które go tworzyły i tworzą nadal. Bardzo interesujące są wspomnienia klubowiczów, okraszone fotografiami i licznymi anegdotami.

„Krzyże i kapliczki przydrożne, czyli opowieść o świętych i przestrzeni”, Kamila Gillmeister, Tczew 2015.

Kapliczki i krzyże przydrożne są charakterystycznym elementem krajobrazu polskiej wsi. Książka opisuje rolę, jaką pełniły i pełnią do dzisiaj w społecznościach lokalnych. Jest zarazem próbą uratowania i ocalenia od zapomnienia tych perełek architektury sakralnej. Autorka publikacji otrzymała wyróżnienie na XVI Kościerskich Targach Książki Kaszubskiej i Pomorskiej „COSTERINA 2015” w Konkursie Literatury Pomorskiej, w kategorii „Albumy”.

W BIBLIOTECZCE FABRYKI SZTUK

„Zeszyt ćwiczeń o Kociewiu”, Kamila Gillmeister, Aleksandra Ujazdowska, Tczew 2021.

W książce znalazło się 37 zadań, głównie z zakresu etnografii. Można kolorować, rozwiązywać rebusy i krzyżówki, przechodzić labirynty, odszukiwać zaginione słowa gwarowe. Aneks do zeszytu ćwiczeń stanowią papierowe postacie chłopca i dziewczynki, które można wyciąć i ubrać w strój kociewski. Przez cały zeszyt przewija się postać fabrycznej maskotki, czyli koci koci… Kociewiaka, szukającego chabrów, które sam zapodział.

„Renesansowe ciekawostki ze Skultetem i Kopernikiem dla najmłodszych”, Kamila Gillmeister, Aleksandra Ujazdowska, Tczew 2020.

Obowiązkowa lektura dla młodych tropicieli wiedzy. Rozwiązując poszczególne zadania, będą mogli usprawnić swoją spostrzegawczość wzrokową, zwiększyć szybkość myślenia i popracować nad małą motoryką. Barwne ilustracje i towarzyszący im opis przeniosą Czytelników do dawnych lat, w których żyli Aleksander Sculteti i Mikołaj Kopernik.

„Ze Skultetem i Kopernikiem przez XVI wiek. Zeszyt ćwiczeń dla dzieci i młodzieży”, Kamila Gillmeister, Aleksandra Ujazdowska, Radosław Wiecki, Tczew 2020.

Dla tych, którzy interesują się historią i astronomią. Autorzy opowiadają o najważniejszych wydarzeniach z XV i XVI wieku, pokazują reprodukcje dzieł sztuki oraz zdradzają tajniki Kosmosu. Czytelnicy mogą zmierzyć się z ćwiczeniami typu: znajdź różnicę, rozpoznaj wizerunki historycznych postaci, pokoloruj, rozwiąż krzyżówkę, rebus, labirynt.

„Ze Skultetem i Kopernikiem przez XVI wiek”, Emilia Kalinowska, Tczew 2020.

Katalog towarzyszący wystawie pod tym samym tytułem, został wydany w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej. Bogaty tekst dotyczący historii Tczewa w XVI stuleciu, a także zawierający życiorys Aleksandra Scultetiego i Mikołaja Kopernika uzupełniają reprodukcje archiwaliów i zdjęcia scenek rodzajowych zastosowanych na wystawie.

„Relokacje”, Marek Elsner, Kamila Gillmeister (red.), Gdańsk-Tczew 2019.

Katalog wystawy, na której zaprezentowano prace artystów, którzy obecnie tworzą Kierunek Rzeźba na Wydziale Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. A są to: Sylwia Aniszewska, Mariusz Białecki, Alicja Buławka-Fankidejska, Mariusz Burdek, Marek Elsner, Sylwia Jakubowska-Szycik, Katarzyna Józefowicz, Katarzyna Jóźwiak-Moskal, Robert Kaja, Małgorzata Kręcka-Rozenkranz, Adriana Majdzińska, Ludmiła Ostrogórska, Marcin Plichta, Magdalena Schmidt-Góra, Wojciech Sęczawa, Dariusz Sitek, Tomasz Skórka, Daniel Sobański, Tomasz Sobisz, Jan Szczypka, Marek Targoński, Przemysław Trześniak, Małgorzata Wiśniewska. Współwydawcą albumu jest ASP w Gdańsku.

„Chłopskie Requiem”, Kamila Gillmeister, Tczew 2019.

Katalog wystawy o zwyczajach pogrzebowych na polskiej wsi. Z lektury dowiadujemy się, w jaki sposób ludzie starali się oswoić śmierć oraz jak ją sobie wyobrażali; opisane zostały ponadto zwiastuny śmierci oraz nakazy i zakazy adresowane do bliskich zmarłego. Interesujące są treści pieśni pustonocnych. Autorka przedstawia również poszczególne etapy pogrzebu oraz skrupulatnie omawia okres żałoby. Ostatni rozdział jest poświęcony upiorom, czyli istotom znajdującym się na granicy dwóch światów: żywych i umarłych. Tekst został ozdobiony ilustracjami, powstałymi z myślą o tymże katalogu i wystawie.

„Judaika. Wystawa grafik i obrazów artystów żydowskiego pochodzenia”, opr. biogramów: Kamila Gillmeister, opr. graficzne: Piotr Witkowski, Tczew 2019.

Katalog towarzyszący wystawie pod tym samym tytułem. Zawiera biogramy i przykłady twórczości takich artystów, jak Marc Chagall, Irving Amen, Chaim Goldberg, Chaim Gross, Ira Moskowitz, Issachar Rybak, a także Tully Filmus, Leon Levkovitch, Sandu Liberman, Raphael Soyer, Bertoldo Taubert, Walter Spitzer, Wilhelm Wachtel.

„Dziesięć lat Fabryki Sztuk”, projekt i skład Angelika Jagielska, Tczew 2017.

329 wystaw, 6 600 zajęć edukacyjnych, 21 publikacji, 600 000 gości – tak wyglądał bilans Fabryki Sztuk w 10. roku funkcjonowania. W niniejszej broszurze uchwycono to, co najistotniejsze: rewitalizację zabytkowego obiektu przy ul. 30 Stycznia 4, powstanie placówki, początki działalności i rozwój ujęty w formie kalendarium wydarzeń.

„20 lat wolności. Tczew 1920-1939. Zeszyt ćwiczeń dla dzieci”, Kamila Gillmeister, Radosław Wiecki, Piotr Witkowski, Tczew 2015.

Zeszyt ćwiczeń towarzyszący wystawie „20 lat wolności. Tczew 1920-1939” zawierający kilkadziesiąt ćwiczeń. Młody miłośnik historii znajdzie w nim rebusy, kolorowanki, zgadywanki i krzyżówki.

„Myśliwskim tropem … 65 lat Koła Łowieckiego Szarak w Tczewie”, pod red. Józefa M. Ziółkowskiego, Tczew 2013.

Publikacja towarzyszyła wystawie „Myśliwskim tropem”. Została wydana z okazji 90-lecia Polskiego Związku Łowieckiego i 65-lecia Koła Łowieckiego Szarak w Tczewie.

„Józef Wierzbowski – jeden z wielu… Dzieje policji tczewskiej w okresie międzywojennym”, Józef M. Ziółkowski, Tczew 2013.

Publikacja została poświęcona okresowi międzywojennemu w Tczewie, ze szczególnym uwzględnieniem ówczesnej sytuacji społecznej, kulturalnej i gospodarczej. Na tle tej rzeczywistości ukazana została historia powstających struktur policji tczewskiej i losy samych policjantów.

„Przewodnik po Tczewie i okolicy”, Kazimierz Ickiewicz, Tadeusz Magdziarz, Tczew 2013.

Publikacja jest źródłem ciekawych informacji o Tczewie i okolicznych terenach. Mamy nadzieję, że stanie się inspiracją do zwiedzania i odkrywania ich uroków. Drzemie w nich olbrzymi potencjał turystyczny, którego cząstkę autorzy starali się przybliżyć.

„Roman Landowski dla Tczewa, Kociewia i Pomorza”, Józef M. Ziółkowski, Fabryka Sztuk i Kociewski Kantor Edytorski, Tczew 2012.

Książka jest poświęcona jednemu z najznamienitszych tczewian. Opowiada o życiu i działalności Romana Landowskiego – poety, prozaika, publicysty, a przede wszystkim wielkiego regionalisty, rozmiłowanego w historii, literaturze i etnografii Kociewia.

„Kapitan James Cook, Jan Reinhold i Jerzy Adam Forsterowie”, Małgorzata Olczak, Tczew 2011.

Ta niezwykła miniaturowa książeczka (4cm/2,5cm) towarzyszyła wystawie „Z Forsterami i Cookiem na kraniec świata”. Zawiera krótkie biogramy tych wielkich podróżników, naukowców i odkrywców.

„Pradzieje Tczewa. Opowieść o tczewskim wzgórzu”, Józef M. Ziółkowski, Pelplin 2009.

Publikacja skierowana jest głównie do dzieci. To dydaktyczna kolorowanka z krótkim rysem historycznym przedstawiającym dzieje Tczewa.

„Tajemnice tczewskiej ziemi. Rozmowy z archeologami”, Józef M. Ziółkowski, Pelplin 2009.

Książka została ujęta w cykl wywiadów przeprowadzonych przez autora z archeologami na temat dziejów Tczewa i okolicznych terenów od czasów najdawniejszych aż po wczesne średniowiecze.

„Wzdłuż doliny Wisły”, Józef M. Ziółkowski, Pelplin 2009.

Publikacja została wydana z okazji Jubileuszu 750-lecia Miasta Tczewa. Prezentuje miejscowości położone wzdłuż królowej naszych rzek, od Tczewa do Kwidzyna. Album uzupełniają wyjątkowe zdjęcia oraz przepiękna szata graficzna. W 2010 r. został doceniony przez jury konkursowe XI Kościerskich Targów Książki Kaszubskiej i Pomorskiej. Autor publikacji otrzymał wyróżnienie w kategorii „książka pomorska”.

„Chwile wspomnień”, pod red. Józefa M. Ziółkowskiego, Pelplin 2009.

Album został wydany w hołdzie Wielkiemu Polakowi Papieżowi Janowi Pawłowi II. Stanowi zbiór fotografii i wspomnień z osobistych spotkań tczewian z Janem Pawłem II. Towarzyszył wystawie upamiętniającej 4. rocznicę śmierci Papieża Polaka.

„Tczew. Daty – fakty – wydarzenia. Od osady do współczesności”, Józef M. Ziółkowski, Tczew 2008.

Publikacja towarzyszyła wystawie historycznej „Tczew – od osady do współczesności”. Zawiera najważniejsze daty i fakty z historii Tczewa od czasów przedlokacyjnych aż po wydarzenia z okresu po II wojnie światowej.

Zobacz także:



Skip to content